Kobieta do zjedzenia

Leśniczówka Pranie zaprasza na recital Magdaleny Smalary “Kobieta do zjedzenia”

Istnieje opinia, że Magdalena Smalara powinna być dawkowana jako antydepresant na receptę. Dała tego próbkę w ubiegłym roku w Praniu widzom premierowego spektaklu “100 minut dla urody” według swojego scenariusza, przyjętego kilkukrotną owacją na stojąco. Inteligentny dowcip to tylko jedna strona jej osobowości scenicznej, oprócz tego znakomicie śpiewa i intepretuje teksty, dokonując świetnych wyborów i układu. W recitalu ,,Kobieta do zjedzenia” opowie o jednej z największych namiętności świata czyli o jedzeniu. Usłyszymy piosenki napisane specjalnie do tego spektaklu oraz szlagiery w nowych aranżacjach.

Nie wszyscy ludzie zastanawiają się nad tym, co jedzą. Niektórym jest to zupełnie obojętne. Warto wiedzieć, że o jedzeniu pisali najwięksi, nadając mu rangę niemal metafizyczną, dość wspomnieć proustowskie Magdalenki. Dziś, kiedy co druga osoba to wybitny smakosz o wiedzy szefa kuchni restauracji z gwiazdką Michelin, jedzenie znowu stało się tematem numer jeden.

Będzie zabawnie i lirycznie. Będzie o smakach, o apetytach, o filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach. Aktorka temat zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera. Co najważniejsze – klienci rachunek zapłacą przed, więc przykra pointa każdej dobrej kolacji zostanie im oszczędzona.

Sobota 3 sierpnia, godz. 18.00 – “KOBIETA DO ZJEDZENIA” – recital Magdaleny SMALARY z zespołem w składzie: Urszula Borkowska – fortepian, Wojciech Gumiński – kontrabas, Marcin Słomiński – perkusja. Opracowanie muzyczne: Urszula Borkowska

NIEDZIELA

XXXVI edycja koncertów “Muzyka u Gałczyńskiego”

Poezja poetów Konstelacji Toposu: P. Dakowicza, W. Gawłowskiego, A. Glenia, J. Jakubowskiego, W. Kassa, K. Kuczkowskiego, W. Kudyby, A. Nowaczewskiego w interpretacji Andrzeja MASTALERZA. Muzyka: DUO ARDENTE: Aleksandra Lelek – wiolonczela, Maciej Zimka – akordeon (utwory J. S. Bacha, A.F. Servaisa, C. Saint-Saensa).

Wyjątkowo mistrz Konstanty udzieli podczas tego koncertu gościny innym poetom. Na okładce wydanego w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie audiobooka z wyborem wierszy poetów Konstelacji Toposu prof. Jarosław Ławski napisał: “Kim oni są: poeci Konstelacji Toposu” Jak zapisał jeden z nich, przyszli, by pełnić nocną straż. Nie tę Rembrandta, Bonewentury, von Eichendorffa, Obertyńskiej. Przyszli pilnować ścinanych drzew, karteczek, przyszli pilnować aniołów, by nie pozostawiły nas bez poetyckiego pacierza na tym najlepszym ze światów możliwych. Strażnicy w nocy pilnujący świtu, cokolwiek wzejdzie, gdy ustanie mrok. Poeci Konstelacji Toposu – nocna straż liryki.”

Muzycznie spotkanie dopełni DuoArdente, które tworzą wybitni absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, Leopold Mozart Zentrum University w Augsburgu i Royal Conservatory w Brukseli. Są laureatami stypendium twórczego miasta Krakowa oraz Fundacji Grazzella oraz wielukrajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych. W recenzjach z ich koncertów podkreślany jest bardzodobry warsztat, doskonały dźwięk, muzykalność i sceniczną charyzmę dzięki której przykuwają uwagę słuchaczy. W 2016 roku ukazała się ich debiutancka płyta zawierająca utwory F. Servaisa, S. Gubaiduliny, Z. Bargielskiego i A.Piazzolli