Bezpieczny wypoczynek nad wodą – policja przypomina

Wypoczywając nad wodą pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa.

Piękna pogoda, wysokie temperatury sprawiają, że coraz częściej odpoczywamy nad wodą. Piscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu oraz turystów apelują o zachowanie szczególnej ostrożności wypoczywając nad jeziorami, rzekami, czy innymi akwenami. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Wchodzenie do wody po alkoholu i w miejscach, gdzie jest to zabronione może być przyczyną tragedii.

Ciepłe dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego piscy policjanci przypominają o zachowaniu kilku podstawowych zasad, o których nie możemy zapominać wypoczywając nad wodą. .

Pamiętajmy:

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby i służby.
Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla ludzi. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa nasz wypoczynek będzie z pewnością będzie należał do przyjemnych i udanych.

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych.