Pierwszy „elektryk” zarejestrowany – Lokalnie w nową erę motoryzacji

Pierwszy w pełni elektryczny samochód zarejestrowany został w powiecie piskim. Można powiedzieć, że tym wydarzeniem rozpoczęta została lokalna era elektromobilności.

Samochodów o napędzie elektrycznym będzie przybywać. Elektromobilność to przyszłość motoryzacji. Tanie i ekologiczne źródło energii jakim jest prąd elektryczny, zaczyna stawać się dominującą technologią w motoryzacji.

Elektryczne prawdy i mity

Nowe trendy dotarły już do do nas. Pierwszym zarejestrowanym w powiecie piskim, w pełni elektrycznym samochodem jest Ford Focus Electric. Właścicielem pojazdu o napędzie przyszłości jest Sebastian Zuzga, mieszkaniec Pisza. Ford Electic jeździ po naszych drogach od końca marca. Jego właściciel jest wielkim fanem i propagatorem idei elektromobilności.

– Samochody elektryczne to nieunikniona przyszłość, która otwiera przed nami bardzo szerokie możliwości – twierdzi Sebastian Zuzga. – Konieczne jest propagowanie szerokiej wiedzy na temat elektromobilności, bo na obecnym poziomie jest ona bardzo mała. Wśród społeczeństwa dominuje nieprawdziwy pogląd, że z powodu małej dostępności do punktów – stacji ładowania właściciele samochodów elektrycznych mają problem z zasilaniem pojazdów w drodze. Kolejny mit, to małe zasięgi kilometrów jakie mogą pokonywać samochody elektryczne. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie swobodnego poruszania się takimi pojazdami nie tylko po Polsce, ale również po całej Europie – dodaje właściciel „elektryka”

W ostatnich latach na mapie Polski sukcesywnie przybywa punktów ładowania przy stacjach paliw. Punkty takie instalują urzędy miejskie, instytucje użyteczności publicznej, lotniska oraz obiekty turystyczne jak: hotele, pensjonaty czy pola campingowe. jednorazowe ładowanie auto-baterii kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, a często jest też bezpłatne. Prawdziwy wysyp punktów ładowania „elektryków” jest dziełem prywatnych osób – posiadaczy samochodów elektrycznych, którzy stacje ładowania instalują na swoich posesjach. W wielu przypadkach dostęp do nich z możliwością ładowania jest bezpłatny. Punkty takie bez problemu można odszukać za pośrednictwem darmowej aplikacji PlugShare i za jej pomocą planować przejazdy po Polsce, Europie i całym świecie.

Ogólnopolska mapa punktów ładowania ogólnodostępnych i przy stacjach paliw

– Każdy posiadacz samochodu elektrycznego znajdzie mój punkt w wyszukiwarce. Może do mnie przyjechać, podłączyć się i bezpłatnie naładować baterie nawet pod moją nieobecność – zapewnia Sebastian Zuzga. – Osobiście korzystam z takich prywatnych stacji ładowania i zawsze spotykam się tam z miłym przyjęciem. – dodaje.

Zagęszczenie prywatnych stacji ładowania wg aplikacji PlugShare w naszym regionie, Polsce i w okolicach stolicy

Podróż za jeden Volt

Jednym z czynników, który wciąż odstrasza kupujących, jest cena samochodów elektrycznych nie mniej są widoki na jej obniżenie Niewątpliwie wielkim atutem elektryków są niskie koszty utrzymania i eksploatacji tych pojazdów. Kilka dni temu elektryczny Ford Fokus odbył podróż Pisz – Białystok – Pisz. Koszt pokonania tej trasy z krótkim ładowaniem baterii w Białymstoku wyniósł właściciela pojazdu tylko 8 zł. Jeśli do tego dodamy wprowadzone do przepisów o ruchu drogowym przywileje dla „elektryków” jakimi są : możliwość poruszania się po buspasach, darmowe parkowanie w strefach płatnego parkowania, a także brak akcyzy na zakup tego typu aut i ich utrzymanie – brak konieczności wymiany olejów, klocków hamulcowych, tłumików, katalizatorów, DPF – to chyba warto rozważać zakup takiego pojazdu w niedalekiej przyszłości.

Według badań do 2030 r. połowa samochodów na świecie będzie na prąd. W Europie popularyzacji alternatywnych źródeł energii sprzyja zaostrzenie norm misji spalin oraz spadek cen akumulatorów litowo-jonowych. Wśród dostępnych na polskim rynku aut największym zasięgiem na jednym ładowaniu może pochwalić się tesla model S AWD 100D – 539 km. Po naszych drogach jeździ około 60 różnych modeli aut elektrycznych. Wśród Polaków prawie 44 proc. respondentów rozważa w przyszłości zakup auta elektrycznego. 0,1 proc. ankietowanych posiada już taki pojazd.

Silnik “elektryka”

Spotkanie z elektromobilnością

W niedzielę do Pisza zawita kilka aut o napędzie elektrycznym. Przyjadą Tesle – ikony „elektryków” oraz inne marki. Samochody będzie można oglądać, a także odbyć nimi przejażdżkę.

– Chcemy lokalnie propagować idę elektromobilności i promować Pisz. W tym celu zaprosiłem znajomych posiadaczy takich pojazdów do nas na Mazury. Spotkanie będzie też okazją do wsparcia imprezy V Kolorowego Piskiego Biegu Charytatywnego – wyjawia Sebastian Zuzga. – Pierwszy raz w naszym mieście będzie można zobaczyć tak wiele samochodów elektrycznych w jednym miejscu. Atmosfera będzie na pewno elektryzująca, zwłaszcza że robimy to też w szczytnym celu – wspieramy dwójkę chorych młodych osób i przyczyniamy się do polepszenia ich życia. Wszystkich mieszkańców Pisza zapraszam na tę imprezę.