Śmieci ostro drożeją – czas pomyśleć o segregacji

W Piszu od marca wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Za odpady segregowane zapłacimy o 60 procent więcej.

Głównym punktem wczorajszego posiedzenia Rady Miejskiej Pisza było głosowanie nad uchwałą wprowadzająca podwyżki cen wywozu śmieci. Po godzinnej dyskusji radni poparli projekt nowej uchwały wprowadzający wzrost opłat za odpady komunalne o 54 proc. w przypadku śmieci niesegregowanych i 60 proc. dla odpadów segregowanych. Za przyjęciem uchwały podwyżkowej głosowało 13 z 20 obecnych na sali radnych. Przeciw było 4, a 3 radnych wstrzymało się od głosu.
Nowe stawki obowiązywały będą od 1 marca br.

ŚMIECI SEGREGOWANE
opłata dotychczasowa – 10 zł/do 4 os. w gospodarstwie domowym / 5 os. i kolejne – 6 zł
nowa opłata – 16 zł/do 4 os. w gospodarstwie domowym / 5 os. i kolejne – 10 zł

ŚMIECI NIESEGREGOWANE
opłata dotychczasowa – 13 zł/do 4 os. w gospodarstwie domowym / 5 os. i kolejne – 7,8 zł
nowa opłata – 20 zł/do 4 os. w gospodarstwie domowym / 5 os. i kolejne – 12 zł

Powodem tak znacznego wzrostu cen za śmieci są wprowadzone z końcem 2018 roku podwyżki opłat za przyjmowanie i utylizacje odpadów przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie z 300 zł do 418 zł netto za tonę, któremu groziła utrata płynności finansowej. O planowanych przez ZGOK podwyżkach wiedziały od dawna wszystkie gmin, które wywoziły tam śmieci w tym gmina Pisz i Ruciane – Nida.

– W zakresie zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi, gmina Pisz ma bardzo wiele zadań do wykonania. Wprowadzane podwyżki są nieuniknione i zostały ustalone w stawkach optymalnych na podstawie dokładnych kalkulacji – powiedział Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza. – Pojawiające się głosy, że w Piszu jest drogo w porównaniu z innymi gminami naszego regionu nie ma na obecną chwilę większego uzasadnienia. Inne gminy nie unikną podwyżek. Jest to tylko kwestią czasu.

Od tego roku w całym kraju zmieniają się przepisy dotyczące składowania, segregowania i utylizacji odpadów, rosną też ceny za ich wywóz. Działania te maja na celu stworzenie nowoczesnego i zgodnego z wymogami UE modelu segregacji śmieci. Głośne dyskusje i spory toczą się wokół ilości pojemników do segregacji, czy chociażby ich kolorów. Prawdziwe jednak emocje wzbudzają wysokości kar, które mogą spotkać całe gminy, miasta, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych za nieprzestrzeganie zasad segregowania śmieci. Kolejnym istotnym punktem w kwestii proponowanych zmian śmieciowych, jest fakt kompletnego braku przygotowania na ich wprowadzanie większości gmin i miast w Polsce.
Gmina Pisz nie uniknie rozwiązania problemu śmieci w szczególności ich efektywnej segregacji, a co za tym idzie obniżenia kosztów gospodarki odpadami komunalnymi.

– Dziś łamie sobie głowę, jak mam to wszystko zorganizować przy takim rynku, jaki znam. I przy tak rozległej gminie. Jaki samochód kupić, jaki pojemnik, komu to zlecić? — mówił na sesji rady burmistrz Pisza.