Strażacy z Wiartla dostali prawdziwą bestię

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiartlu ma od dzisiaj potężne narzędzie do walki z ogniem. Jest nim wóz gaśniczy Scania P 410 6×6. W Polsce, jak na razie są tylko dwa takie pojazdy – to prawdziwe bestie.

Skania P410 6×6 zakupiona została pod koniec 2018 roku. Do wczoraj stał w firmie WISS Wawrzaszek, która była wykonawcą nadwozia pożarniczego. Od wtorku nowy sprzęt stoi w garażach OSP Wiartel i jest gotowy do akcji pożarniczo – ratunkowych. Nowoczesny pojazd kosztował 1.227.540,00 zł. Na jego zakup pozyskano środki finansowe z Narodowego Funduszu ochrony Środowiska w Olsztynie w kwocie 350 tys zł, 60 tys. zł dołożyła do sprzętu Komenda Główna PSP w Warszawie, 50 tys. zł przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prawie 800 tys. zł wyłożyła z budżety gmina Pisz.

– Jesteśmy dumni i zadowoleni z zakupu tego samochodu pożarniczego. Dziękujemy burmistrzowi Pisza Andrzejowi Szymborskiemu i Radzie Miejskiej, którzy pomogli spełnić marzenia strażaków z naszej jednostki, doposażając nas w specjalistyczny ciężki samochód pożarniczy – powiedział dh Michał Słonka, prezes Zarządu Oddziału Gminy Pisz Związku OSP RP i naczelnik Jednostki OSP Wiartel.

Strażacka Scania to samochód pożarniczy trzyosiowy z napędami na 6 kół i wyposażony w potężny zbiornik wody o pojemności 8.300 l oraz zbiornik piany 840 l. Na swoim pokładzie ma również sprzęt typu: piły do drewna i metalu oraz agregaty prądotwórcze. Pisz to obszarowo największa gmina w Polsce, znaczna część otaczającego nas terenu to Puszcza Piska, z trudnymi czasami dojazdami do miejsca zdarzenia i dostępem do wody.

W takich sytuacjach liczy się czas i ilość wody do podania w pierwszym rzucie w chwili pożaru. W gminie Pisz i powiecie jest zlokalizowana duża ilość zakładów drzewnych tj. tartaki i zakłady produkcji z drewna – podkreśla Michał Słonka

Gmina Pis liczy 43 sołectwa z zabudową mieszkalno -gospodarczą i turystyczną oraz 18 tysięczne miasto Pisz. Jednostka OSP Wiartel jest położona najbliżej Komendy Powiatowej PSP w Piszu i miasta Pisz, w centrum Puszczy Piskiej. Jej liczebność to 38 strażaków w tym 15 ratowników medycznych. Nowa Skania 6×6 jest druga tego typu jednostka gaśnicza w Polsce.