To był długi i wyjątkowo świąteczny weekend. Podobnie jak cała Polska, Piszanie przez kilka dni celebrowali 11 listopada i 100 rocznicę Święta Niepodległości.
W piątek imprez odbywały się w szkołach i przedszkolach. W sobotę świętowaliśmy niepodległość na sportowo. Większość imprez rozpoczynała się o godzinie 11.11. Piszanie pobiegli w sztafecie „100 kilometrów na 100 rocznicę niepodległości”. Biegacze pokonali łącznie 100 kilometrów na płycie stadionu przy „Starym Ogólniaku”. W niedzielę 11 listopada główne uroczystości poprzedzone nabożeństwem odbyły się przed Pomnikiem Wolności. Głównym punktem był Apel Poległych i złożenie pod pomnikiem wieńców i kwiatów.
Fot. Mirosław Raczyński, Fot. Piotr Mierzejewski
Muzealna gala na stulecie Niepodległej
Gala z okazji Stulecia Niepodległości Polski była finałem tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. W piątkowym spotkaniu uczestniczyło około 200 osób, które wysłuchały prelekcji historycznych i koncertu „Powróćmy do korzeni”, a także poznały nowy numer „Znad Pisy”.
Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym. Wprowadzeniem do gali był film „Szkic o wolności”, pokazujący najważniejsze wydarzenia na przełomie 1918 i 1919 r. Historyczną otoczkę gali stworzyli zaproszeni goście. Dr hab. Miłosz Skrzypek przybliżył zebranym plebiscyty na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz Górnym Śląsku, a także wspomniał o innych wydarzeniach po zakończeniu I wojny światowej na ziemiach polskich. Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski skupił się na prezentacji postaw Mazurów wobec Polski i Polaków, mówiąc m.in. o zasługach i twórczości Michała Kajki.
Bardzo ciekawym wydarzeniem artystycznym był koncert „Powróćmy do korzeni”, który przygotowała Nina Nu. Wokalista i autorka tekstów opracowała muzyczną aranżację do utworów poetów mazurskich, m.in. Michała Kajki, Brunona Brauna, Samuela Lipki i piszanina Jerzego Krzywoszewskiego. Do współpracy zaprosiła muzyka Jacka Prokopowicza, a także Mariusza Szczygła, który czytał fragmenty powieści „Na tropach Smętka”.
Finałowy utwór wraz z artystami wykonali uczniowie szkoły muzycznej.
– Podczas gali zaprezentowaliśmy także najnowszy numer „Znad Pisy”, który powstał z myślą o szczególnej rocznicy – 100-leciu niepodległego i suwerennego państwa polskiego – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.
100 Pozdrowień na 100-lecie Niepodległości
Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, grupa stu geografów ze szkół różnego stopnia opracowała projekt, który w niecodzienny sposób połączył ze sobą 100 szkół z całej Polski. Wzięli w nim również udział uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Piszu. Ideą projektu było wysłanie kart z życzeniami z okazji Święta Niepodległości 11 listopada do stu szkół w różnych miastach Polski. Kartki z pozdrowieniami zawierały również krótką notkę informującą o nadawcy i przedstawiały miejscowość skąd zostały nadane. SP 2 w Piszu rozesłała 100 takich kart i tyleż samo otrzymała.
– W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek odchodzi w niepamięć. Uczniowie piszą do siebie przede wszystkim maile, SMS-y, czy też wiadomości na portalach społecznościowych – powiedziała Jolanta Kiraga, nauczycielka geografii w ZS-P nr 1. – Wysyłanie widokówek jest czymś wyjątkowym, magicznym, regionalnym i bardzo często staje się oryginalną pamiątką na długie lata. Warto więc przypomnieć ten sposób komunikowania się.