Ułański rajd do Lemana

Stowarzyszenie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich organizuje I Rajd Pisz – Leman. 26 sierpnia konni pokonają około 30 kilometrów, by wziąć udział w uroczystościach rocznicowych w Lemanie, upamiętniających ofiary bitwy z 1920 roku.

26 sierpnia w Lemanie koło Kolna odbędą się coroczne uroczystości, podczas których wspominane są ofiary bitwy z sierpnia w 1920 roku. Na miejsce konno dotrą uczestnicy I Rajdu Pisz – Leman. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, a wymarsz z Pisza patronatem objęło Muzeum Ziemi Piskiej.
– Przed uczestnikami rajdu około 30-kilometrowa trasa, prowadząca leśnymi drogami Puszczy Piskiej – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor MZP. – Wymarsz zaplanowano o godz. 6.00 spod kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Zapraszamy do pożegnania ułanów wyjeżdżających z Pisza oraz wzięcia udziału w uroczystościach rocznicowych w Lemanie.
Bitwa pod Lemanem to jeden z ostatnich epizodów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Po osławionym zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej oddziały polskie wypierały wroga z terytorium naszego państwa. W okolicach ówczesnej granicy polsko-niemieckiej doszło do wielu potyczek, a jedna z najtragiczniejszych miała miejsce pod Lemanem. Kozacy z sowieckiego III Korpusu Kawalerii, pod dowództwem Gaja Gaj Bżiszkjana wykorzystali liczebną przewagę nad częścią batalionu Pułku Strzelców Kowieńskich, zmuszając oddział do odwrotu, sami zaś dokonali rzezi na żołnierzach pułku osłonowego, który według źródeł historycznych liczył 55 osób. Na miejscu bitwy znaleziono 45 ciał „Kowieńczyków” oraz Polaków w okolicznych miejscowości.
Uroczystości w Lemanie odbywają się zawsze w ostatnia niedzielę sierpnia. Rozpoczyna je polowa Msza św. o godz. 12.00 przy pomniku upamiętniającym ofiary bitwy. Następnie odbywa się Apel Poległych z udziałem wojskowej kompanii honorowej. Atrakcją jest widowiskowa rekonstrukcja bitwy, podczas której prezentowane jest wyszkolenie i taktyka walki wojsk kawaleryjskich.