Celuloid – Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają w Praniu

W w czwartek 2 sierpnia na scenie Leśniczówki Pranie wystąpi gitarowy duet – Marek Napiórkowski i Artur Lesicki. Koncert miał odbyć się w lipcu.

Z powodu złej pogody został odwołany i przeniesiony na inny termin.

Wirtuozi gitary: Marek NAPIÓRKOWSKI i Artur Lesicki grają kompozycje polskich mistrzów muzyki filmowej. Czo­łowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przy­jaciele od lat dzieciństwa – po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, wydobywając to co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki fil­mowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w podobnym klimacie. Nagrany na płytę program Celuloid był nominowany do nagrody Fryderyka 2016. Program Celuloid choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej – skrzy się kolorami. Większość partii jest wykonywanych na gitarach akustycznych i klasycznych, zbudowa­nych przez najlepszych lutników na świe­cie. W nagraniach słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych.

Marek Napiórkowski – “pierwsza gitara Rzeczpospolitej” jak mówi o nim Anna Maria Jopek, z którą przez osiemnaście lat współpracował na scenie i studiach nagraniowych. Opinię tę potwierdzają czytelnicy magazynu “Jazz Forum” od 2012 r. nieprzerwanie przyznając mu tytuł “Jazzowego gitarzysty roku”. Dziesięciokrotnie był nominowany do nagrody Fryderyka. Nagrał 150 płyt z różnymi wykonawcami oraz siedem albumów solowych. Ostatni WAW-NYC ukazał się w 2017 r. Grał i nagrywał m.in. z Patem Methenym, Richardem Boną, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Klausem Doldingerem, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Johnem Taylorem, Sugar Blue, Hadrienem Feraudem i niemal wszystkimi najważniejszymi artystami współczesnej polskiej sceny jazzowej

Artur Lesicki – gitarzysta, kompozytor, uprawia różne gatunki muzyki – głównie jazz. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści płyt, z których pięć, to nagrane jako lider bądź współlider autorskie propozycje gitarzysty. Wraz z Markiem Napiórkowskim prowadził czołową polską grupę Funky Groove – według magazynu Jazz Forum najlepszy zespołu jazzu elektrycznego 2003 i 2004 roku. Artur Lesicki jest także autorem cenionych edukacyjnych wydawnictw multimedialnych ? dwuczęściowej szkoły gitarowej DVD Rzemiosło i sztuka oraz książki poświęconej grze akordowej Jak oni to robią.

Gitarzysta pracuje także jako muzyk sesyjny nagrywając muzykę teatralną oraz filmową m.in.: do filmu Papusza, obrazów Waldemara Krzystka czy kompozycji teatralnych Leszka Możdżera. Uczestniczył w dużej liczbie programów telewizyjnych oraz jako członek orkiestry i solista w festiwalach Sopot Festiwal, Top Trendy i Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Prowadzi klasę gitary na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Wykłada także we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Bilety na koncert – 30 zł