Zaczyna się kolejny długi weekend – wiecej policyjnych kontroli na drogach i wodzie

Rusza policyjna akcja „Bezpieczny weekend – Boże Ciało”

Długi weekend to tradycyjnie już okres wzmożonej pracy policjantów. W tym czasie na drogach powiatu piskiego należy spodziewać się wzmożonego ruchu zarówno pojazdów samochodowych, jak i motocykli. Policjanci ruchu drogowego będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach wykorzystując radiowóz z videorejestratorem oraz laserowe mierniki prędkości. Policjanci apelują do kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Zachowajmy ostrożność wyjeżdżając na weekend.

Policjanci spodziewają się, że największy ruch na drogach regionu będzie można zauważyć dzisiaj w godzinach popołudniowych i w niedzielę, 3 czerwca. Stąd już dziś ruszyła policyjna akcja „Bezpieczny weekend- Boże Ciało”. Policjanci ruchu drogowego będą czuwali nad bezpieczeństwem na naszych drogach. Zwrócą szczególną uwagę nie tylko na kierujących pojazdami, ale także motocyklami przekraczającymi dopuszczalną prędkość.

Od początku tego roku na drogach powiatu piskiego funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali prawa jazdy 16 kierowcom za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym.
Policjanci w trakcie kontroli drogowych będą sprawdzali także wymagane dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, zwrócą uwagę na stan techniczny i wyposażenie auta oraz sprawdzą stan trzeźwości kierowcy. Funkcjonariusze, podczas nadchodzącego długiego weekendu, będą także reagowali na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym. Żaden z kierujących za popełnione przewinienie drogowe nie powinien liczyć na pouczenie ze strony policjantów.

Policjanci prewencji będą czuwali nad bezpieczeństwem w miejscach wypoczynku oraz podczas odbywających się, w długi czerwcowy weekend, imprez oraz festynów, zlotów i dyskotek. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu.

Bezpieczeństwo nad wodą

W długi czerwcowy weekend z pewnością nie zabraknie amatorów wypoczynku nad wodą. Piscy wodniacy przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, o których zawsze należy pamiętać. O bezpieczeństwie nad wodą będzie można porozmawiać z policjantami podczas festynu inaugurującego akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” , który odbędzie się 10 czerwca br. na ul. Trzcinowej 24 w Piszu. Serdecznie zapraszamy.

Piękna pogoda i rozpoczynający się długi czerwcowy weekend to doskonała okazja, by wypocząć nad wodą. Z pewnością nie zabraknie amatorów kąpieli, czy osób korzystających ze sprzętów pływających. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad akwenami czuwać będą policyjni wodniacy, którzy przypominają:
– Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
– Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
– Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
– Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
– Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
– Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
– Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
– Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
– Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
– Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
– Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
– Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
– Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
– Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
– Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
– Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
– Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
– Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
– Brak umiejętności pływania.
– Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
– Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
– Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
– Pływanie w miejscach zabronionych.
– Skoki “na główkę” do wody w nieznanym miejscu.
– Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
– Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
– Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
– Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych.

O bezpieczeństwie nad wodą będzie można porozmawiać z policjantami podczas festynu parafialnego, na którym piscy funkcjonariusze zainaugurują akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Serdecznie zapraszamy zatem 10 czerwca br. w godz. 16.00-20.00 na ul. Trzcinową 24 w Piszu.