Obywatelska interwencja – zabrał pijanemu kierowcy kluczyki

We wtorek policjanci po interwencji ITD i jednego zmieszkańców Pisza wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych kierujących. Każdy z nich miał blisko po 2 promile alkoholu w organizmie. Zatrzymano też kierowcę pod działaniem środków odurzających.

We wtorek przed godz. 10.00 funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego powiadomili oficera dyżurnego piskiej komendy, że zatrzymali do kontroli drogowej pojazd ciężarowy marki Man z naczepą, którego kierowca prawdopodobnie jest pijany. Na miejscu policjanci drogówki sprawdzili stan trzeźwości 57-letniego mieszkańca woj. małopolskiego, który kierował ciężarówką. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a samochód został zholowany.

Po południu policjanci otrzymali informację od mężczyzny, że zabrał on kluczyki pijanemu kierowcy. Jak się okazało na parkingu w Piszu jeden z kierowców zauważył, że mężczyzna wysiadający z pojazdu marki VW, którym kierował, wyraźnie chwieje się na nogach. Obywatel, czując od tego kierowcy alkohol, zabrał mu kluczyki i zadzwonił na policję. Kierowca volkswagena obawiając się konsekwencji swojego zachowania, zaczął uciekać, ale szybko został zatrzymany. Był to 53-letni mieszkaniec Pisza. Funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ten kierowca także stracił uprawnienia do kierowania.

Chwilę później w Rucianem – Nidzie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Za kierownicą siedział 36-letni mieszkaniec tego miasta. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Był on trzeźwy. Mieli jednak podejrzenia, że kierujący może być pod działaniem środków odurzających. Wstępne badanie testerem wykazało, że 36-latek prowadził samochód pod wpływem narkotyków. W tej sytuacji policjanci pobrali kierującemu krew do dalszych badań. Jeśli wyniki analizy krwi wykażą, że mężczyzna prowadził pojazd będąc pod działaniem środków odurzających usłyszy zarzut popełnienia przestępstwa.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 zł.