Konferencja i koncert dla uczczenia Niepodległej

Komplet publiczności wysłuchał w piątkowe popołudnie koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Piskiej.

Występ muzyków towarzyszył konferencji naukowej „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”.

Dwa wydarzenia w ramach Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowało w piątek Muzeum Ziemi Piskiej. Po raz pierwszy w Piszu wystapił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a koncert na długo zapadnie w pamięci widzów, którzy w piątek wypełnili salę widowiskową Piskiego Domu Kultury. Chórzyści zaprezentowali się w koncercie pieśni patriotycznych. Na początek zaśpiewali „Bogurodzicę”, uznawaną za pierwszy Polski hymn, a następnie zabrali słuchaczy w muzyczną podróż przez historię Polski, nawiązując artystycznie do różnych wydarzeń z dziejów naszego państwa. Piękne pieśni wykonywane przez zespół pod kierownictwem Pawła Szkopa uzupełnił znakomitym komentarzem konferansjer Tomasz Szuran. Zachwycona publiczność nagrodziła chórzystów owacjami na stojąco.
W piątek w Piszu pojawili się nie tylko chórzyści, ale także znakomici historycy, który wzięli udział w konferencji naukowej „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”. Wydarzenie było organizowane wspólnie przez Muzeum Ziemi Piskiej oraz Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Konferencja odbyła się w Muzeum Ziemi Piskiej, a wystąpień historyków wysłuchali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piszu. Podczas konferencji odbyło się także wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego, w którym udział wzięło ponad 100 uczniów szkół podstawowych z gminy Pisz.


Koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wysłuchał komplet publiczności

Zespół wykonał piękne pieśni patriotyczne i nieco mniej znane utwory o tematyce wojennej

Chórzyści RZA WP z dr. Anetą Agnieszką Karwowską, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej

Pierwszym piątkowym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum Ziemi Piskiej była konferencja naukowa z udziałem kilku prelegentów z całego kraju


Fot. MZP