Policyjny „Bezpieczny Weekend – Wielkanoc 2018” – zakończyła się akcja na “szesnastce”

Od 30 marca do 2 kwietnia 2018 roku uczestniczyć będą w działaniach pod nazwą „Bezpieczny Weekend- Wielkanoc 2018”.

Ich głównym celem będzie zminimalizowanie i zapobieganie zdarzeniom powstającym w związku z lekceważeniem podstawowych norm i zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Stróże prawa będą również przeciwdziałać zagrożeniom o charakterze kryminalnym. W tym okresie patrole ruchu drogowego będą czuwały nad bezpieczeństwem na drogach powiatu piskiego. Zwrócą szczególną uwagę na kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość. Funkcjonariusze będą także sprawdzali stan trzeźwości kierowców, wyposażenie i stan techniczny auta, a także dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem. Policjanci będą reagowali na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym. Żaden z kierowców za popełnione przewinienie drogowe nie powinien liczyć na pouczenie ze strony funkcjonariuszy.
Policjanci przypominają, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach, zakaz obowiązuje w dniach:

31 marca 2018 r. w godz. 18.00-22.00
01 kwietnia 2018 r. w godz. 08.00-22.00
02 kwietnia 2018 r. w godz. 08.00-22.00
Zanim wyjedziemy na święta zadbajmy o to, aby podróż samochodem była bezpieczna

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli zaś wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Starajmy się z jak największym zaangażowaniem unikać sytuacji, kiedy możemy paść ofiarami rabunku lub innych przestępstw.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Śmigus-dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał!

Zakończyła sie akcja “Bezpieczna szesnastka”

Ponad 70 kontroli drogowych i 23 kierowców, którzy przekroczyli prędkość. To efekt działań „Bezpieczna szesnastka”

Policjanci piskiej drogówki uczestniczyli w wojewódzkich działaniach „Bezpieczna szesnastka” przeprowadzonych na drodze krajowej nr 16. W powiecie piskim biegnie ona przez gminę Orzysz. To właśnie tam patrole drogówki przeprowadziły ponad 70 kontroli drogowych ujawniając 23 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. W środę ( 28 marca br.) patrole policyjne piskiej drogówki uczestniczyły w wojewódzkich działaniach pn. „Bezpieczna szesnastka”. Przeprowadzone one były na drodze krajowej nr 16. W powiecie piskim biegnie ona przez gminę Orzysz.
To właśnie tam wczoraj pełniło służbę 5 patroli piskiej drogówki, którzy dbali o bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 16 ze zwróceniem szczególnej uwagi na kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość. Stosując kaskadowy pomiar prędkości funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 73 kierujących. 23 z nich przekroczyło dopuszczalną prędkość. Za popełnienie tego wykroczenia kierowcy karani byli przez policjantów mandatami karnymi. Policjanci przypominają kierowcom, że za przekroczenie prędkości grozi mandat karny w wysokości nawet 500 złotych. Dodatkową dotkliwą karą za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h jest utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Tym razem w ramach działań „Bezpieczna szesnastka” funkcjonariusze nie ujawnili takiego wykroczenia.