Jak Mazur z Polakiem… przez Mazury do Niepodległej

Duża frekwencja towarzyszyła inauguracji Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. Cykl wydarzeń otworzył wykład dr. Jerzego Marka Łapo.

Historię Mazur w pigułce przedstawił dr Jerzy Marek Łapo, który w piątkowe popołudnie (9 lutego) był gościem Muzeum Ziemi Piskiej. Historyk z Węgorzewa nie krył zadowolenia, że przypadło mu w udziale zainaugurować muzealne Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ponad godzinnym wystąpieniu na temat „Jak Mazur z Polakiem. Mazur – Polak, Mazur – Niemiec, Mazur – Mazur” omówił najważniejsze kwestie związane z historycznym ujęciem Mazur, wskazując zarówno polskie, jak i pruskie czy niemieckie wątki. Swoje wystąpienie wzbogacił o ciekawe materiały źródłowe: mapy, ilustracje propagandowe czy znaczki pocztowe.

Wykład był bardzo dobrym wprowadzeniem do tegorocznych uroczystości. Musimy pamiętać o bogatej i trudnej historii naszego regionu, który w granicach odrodzonej Polski znalazł się dopiero po II wojnie światowej. Jerzy Łapo podkreślał, że Mazury przez lata były miejscem, w którym obok siebie mieszkali ludzie o różnym pochodzeniu, religii czy tradycjach. Dzisiaj ta wielokulturowość może być naszym kapitałem.

Piątkowe wydarzenie nie mogło obyć się bez części artystycznej. Koncert dała Oliwia Mkrtczjan. Pochodząca z Pisza wokalistka zaprosiła do współpracy Artura Ruchałę, który akompaniował jej na gitarze. Duet zaprezentował kilka utworów utrzymanych w poetyckiej stylistyce. Oliwia Mkrtczjan sięgnęła po znane liryczne ballady, ale nie omieszkała także nawiązać do mazurskiego klimatu spotkania. Jednym z utworów był wiersz Wojciecha Kassa, prańskiego poety, który muzycznie zaaranżował Krzysztof Napiórkowski.

W inauguracji cyklu uczestniczyło około 90 osób. Zaproszenie przyjęli m.in. burmistrz Andrzej Szymborski oraz Lech Borak, przewodniczący Rady Miejskiej w Piszu, a posła Jerzego Wojciecha Małeckiego reprezentował Dawid Listowski, dyrektor biura poselskiego.

Kolejne muzealne wydarzenie w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się w czwartek 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Muzeum Ziemi Piskiej zaplanowano zbiórkę krwi, organizowaną we współpracy z Powiatowym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Piszu. Udział mogą wziąć wszyscy chętni.

Źródło i fot. Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu