Ścieżka edukacyjna Brzeziny- Szast po remoncie

O tym jak popularna jest wśród mieszkańców Pisza ścieżka edukacyjna Brzeziny- Szast, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Każdego dnia korzystają z niej osoby uprawiające różne rodzaje aktywności: spacerowicze, rowerzyści, sportowcy uprawiający biegi oraz coraz bardziej popularny marsz z kijkami- nordic walking. Osoby spotykane na ścieżce, to zarówno dzieci, dorośli jaki i osoby starsze.

Ścieżka przyrodniczo – leśna “Brzeziny – Szast” składa się z dwóch wariantów. Pierwszy z nich prowadzi przez Las Miejski i leśnictwo Brzeziny. Drogą żwirową na południe, następnie przez las w kierunku zachodnim i powrót asfaltem prowadzącym ze wsi Pogobie Średnie do Pisza. Jego łączna długość wynosi ok. 2 km. Spotkamy na niej młode sosny, która wyrosła z nasion poświęconych przez Papieża Benedykta XVI. Drugi wariant trasy to połączenie zwiedzania ścieżki z kilkunastokilometrowym szlakiem do Lasu Ochronnego “Szast”. W tym celu należy poruszać się drogą żwirową na południe. Las Ochronny „Szast” to obiekt o powierzchni łącznej 475 ha, pozostawiony po huraganie z 4 lipca 2002 roku bez ingerencji człowieka. Do obserwacji procesów przyrodniczych zachodzących na terenie tego lasu Nadleśnictwo Pisz zbudowało drewnianą wieżę oraz galerię widokową nad rzeką Pisą.

Dla stałych „bywalców”, a także dla tych, których w tym momencie, serdecznie na ścieżkę zapraszamy, mamy kilka dobrych wiadomości. Po pierwsze: w ramach bieżącego utrzymania ścieżki, nawierzchnia drogi została miejscowo poprawiona. Na odcinkach w najgorszym stanie, został wysypany żwir i pospółka. Całość została utwardzona. Poprawi to komfort jazdy rowerzystom, którzy dzięki temu unikną częstych „slalomów”.
Od grudnia, wzdłuż ścieżki, umiejscowione są także nowe tablice edukacyjne zawierające podstawowe informacje o lasach Polski, Nadleśnictwie Pisz. Przybliżają one wiedzę na temat pracy polskich leśników i zadaniach jakie wykonują Lasy Państwowe z zakresu hodowli i ochrony lasu. Znajdziemy na nich wiele ciekawostek np. o drzewoterapii czy powstawaniu tlenu w lesie. Przy pasach przeciwpożarowych, porośniętych wrzosami gdzie w malowniczym miejscu umiejscowiono ławeczkę, dowiemy się jak powstaje miód. Dla osób interesujących się runem leśnym, proponujemy naukę rozpoznawania siewek drzew leśnych. Dla strudzonych wędrówką, a może intensywnością i ogromem zdobytej wiedzy, proponujemy odpoczynek na jednej z dziesięciu drewnianych ławeczek. Na początku trasy, pośrodku oraz na końcu, przy charakterystycznych punktach ścieżki proponujemy odpoczynek przy zadaszonym stole. Jedno z tych miejsc, zwane „Kancelarią”, znajduje się pod świerkiem przy brukowanej drodze – w czasie uprzątania skutków huraganu z 2002 roku, był to punkt „zarządzania kryzysowego” na jednej z działek roboczych. W najodleglejszym punkcie ścieżki nad rzeką Pisą natrafimy na kolejny stolik, gdzie odpoczywać mogą także kajakarze. Wszystko to, aby zachęcić i umilić czas odwiedzającym. Niestety nie wszystko udało się poprawić od razu. Niezadaszona część galerii widokowej nad rzeką jest coraz bardziej zniszczona. Powstała w 2004r. i mimo bieżących napraw co raz częściej w deskach pojawiają się dziury. Nadleśnictwo Pisz postanowiło zamknąć pomost, do czasu modernizacji, która zaplanowana jest na bieżący rok. Prosimy o uszanowanie zakazu i korzystanie tylko z dostępnej, zadaszonej części galerii będącej w najbliższym sąsiedztwie rzeki. Prosimy także o szanowanie nowych tablic informacyjnych i ławek oraz pozostawienie ich w niezmienionym stanie tak, aby inni również mogli z nich korzystać. Aby zadbać o kulturę miejsca i estetykę, prosimy o wyrzucanie śmieci do dostępnych na trasie zamykanych koszy.
„Kontakt z przyrodą to smakowanie ciszy i spokoju, niespieszności, uważności oraz bycia tu i teraz.” Tak powiedziała Emilia Jaworska, m.in. autorka bloga Ekorodzic. Wszystkim życzymy takiego „smakowania przyrody” na naszej ścieżce edukacyjnej.

Nadleśnictwo Pisz Anna Niebrzydowska