Brudnica mniszka – piękna i niebezpieczna

Motyle zawsze kojarzone są z delikatnością, pięknem barw i lekkością. Wzbudzają podziw i uśmiech. I choć na pierwszy rzut oka nie kojarzy się nam ze stworzeniem mogącym zagrozić drzewom – niestety- tak jest.

Brudnica mniszka- motyl, którego możemy spotkać przede wszystkim w borach sosnowych – ma piękne białe skrzydła z czarnymi zygzakami. Bywają też osobniki ubarwione niemalże całkowicie na ciemno bądź jasno. Taka jest natura wyglądu brudnicy.
I choć na pierwszy rzut oka nie kojarzy się nam ze stworzeniem mogącym zagrozić drzewom – niestety- tak jest. Podobnie jak kornik drukarz potrafi zabijać drzewa, ale w inny sposób. Larwy kornika żerują pod korą, natomiast gąsienice brudnicy, które pojawiają się w ogromnych ilościach, żywią się igłami przede wszystkim sosny.

Okres godowy tych motyli zwany rójką przypada na lato. W ciągu dnia motyle przesiadują na pniach drzew i odpoczywają. Nocą samce latają w poszukiwaniu partnerek. Znajdują je zwabione zapachem. Samice składają jaja w korze. Każda średnio aż 200 sztuk, aczkolwiek nie w jednym miejscu, lecz w grupkach po około 20-100szt. Taka strategia daje im większe szanse na przetrwanie. Wiosną gąsienice wylęgają się i skupiają w grupkach zwanych lusterkami. Na tym etapie ciało gąsienicy gęsto porośnięte jest włoskami, które działają niemalże jak żagiel. Silniejszy podmuch wiatru potrafi przenieść je w korony drzew, gdzie czeka na nie uczta – młode igły sosny. Jeżeli natomiast przez kilka dni nie przemieszczą się z pomocą wiatru, wówczas same zaczynają wędrować w stronę korony, żeby zdobyć pokarm. Po około 2 – 3 miesiącach gąsienice przepoczwarzają się w dorosłe motyle.

Jak chronimy nasze lasy przed tym małym owadem?

Od połowy czerwca obserwujemy tak zwane pułapki feromonowe, czyli umieszczone na drzewach specjalne pojemniki w kształcie lejka, z których wydostaje się zapach dokładnie taki, jaki wydzielają samice. Zwabione samce, wlatują do pułapki. Widząc ile owadów przyleciało, jesteśmy w stanie oszacować, kiedy następuje kulminacja ich występowania. To bezpośrednio przekłada się na ilość samic, które mogą się pojawić… Wtedy właśnie leśniczowie przechodzą wiele kilometrów po lesie, licząc samice brudnicy siedzące na pniach drzew.

Na podstawie tak zdobytych danych określane jest ewentualne zagrożenie ze strony brudnicy mniszki. Jeżeli liczba przekracza bezpieczną wartość wówczas zimą szukamy jaj owada. Trzeba określić w jakiej są kondycji zdrowotnej. Na wiosnę obserwując wspomniane wyżej lusterka, określamy dokładnie kiedy gąsienice się wylęgły. Na koniec w specjalnie określonym miejscu ścinane jest drzewo – musimy zliczyć gąsienice na nim żerujące. Przed ścięciem na ziemi rozkładana jest specjalna płachta- wyglądem przypominająca wielkie prześcieradło. Drzewo ścinane jest tak, aby cała korona na nią upadła na płachtę. Dzięki temu widać gąsienice, które trzeba policzyć! Te wszystkie materiały, które zostały zebrane analizuje Zakład Ochrony Lasu, a my? Czekamy na wyniki. Jeżeli sytuacja byłaby mocno zagrażająca drzewostanom – wówczas może zostać wydana decyzja o wykonaniu oprysku z samolotu.
Niemniej jednak naszym priorytetem jest przede wszystkim zapobiegać nadmiernemu występowaniu zagrożenia. Zwiększanie liczby gatunków drzew, wieszanie budek lęgowych, to działanie mające na celu zwiększenie liczby ptaków, będących naszymi sprzymierzeńcami. Wiedza leśnika musi być bardzo rozległa. Las to złożony ekosystem, a każda z jego części składowych może znacząco wpłynąć na zachowanie równowagi w lesie.