Informatyczne bitwy w “Zawodówce”

Super myszki, wypasione klawiatury, komunikatory i masa młodzieży ze skupionym wzrokiem na monitorze komputera. Przez kilka dni sala informatyczna Zespołu Szkół Zawodowych przypominała bardziej centrum dowodzenia lub salę telemarketingową niż klasę zajęć lekcyjnych. Wszystko za sprawą odbywającego się tam Turnieju Counter Strike.

Na pomysł organizacji Turnieju Counter Strike wpadli nauczyciele informatyki Zespołu Szkół Zawodowych w Piszu. To popularna gra komputerowa, po którą chętnie sięgają miłośnicy coraz bardziej popularnego e-sportu. O tytuł najlepszych walczyło 10 pięcioosobowych drużyn.

– Zainteresowanie turniejem przerosło nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się, że zgłosi się do niego aż tylu uczniów – zdradza Rafał Wierzbicki, informatyk ZSZ. – Counter Strike to na pewno świetna zabawa, ale organizując turniej nie chodziło nam tylko o to. Uczniowie uczyli się zespołowego działania, mogli sprawdzić soje umiejętności w obsłudze sprzętu komputerowego w praktyce. Położyliśmy bardzo mocny nacisk, by rywalizacja odbywała się w duchu fair play. Atmosfera na turnieju była bardzo fajna i przyjazna, uczniowie świetnie się bawili i integrowali.

Zwycięzcy – Drużyna klasy I Technikum Informatycznego. Jakub Baranowski (kapitan), Jakub Mikucki, Przemysław Butler, Jakub Gajda oraz Hubert Durnakowski.

Turniej rozgrywany był na zasadzie eliminacji grupowych i rozpoczął się pod koniec grudnia. Rozgrywka finałowa i wręczenie nagród odbyły się 10-11 stycznia. Gracze mogli korzystać ze własnych gadżetów komputerowych takich jak: klawiatury, myszki czy komunikatory. Niektóre sprzęty zapierały dech w piersiach.
– Na pewno będziemy kontynuować podobne turnieje w przyszłości, bo młodzież chętnie w nich uczestniczy – dodaje Marek Duda, instruktor informatyki ZSZ.

Trochę o Counter Strike

Counter Strike to gra komputerowa z gatunku first-person shooter,. Rozgrywka w Counter-Strike’u opiera się na walce antyterrorystów z terrorystami, w której jedna ze stron musi bronić bombsite’u (miejsce, gdzie podkłada się bombę) lub uwolnić zakładników, a druga podłożyć bombę albo pilnować zakładników. Gra została stworzona z myślą o grze w sieci, a dopiero z czasem, gdy jej popularność wzrosła, zostały opublikowane dodatki imitujące graczy (tzw. boty) umożliwiające grę w CS-a bez udziału żywych przeciwników. Gra dostała wsparcie od Valve Software, dzięki czemu jest ciągle uaktualniania i została włączona do projektu Steam. Counter-Strike dość szybko zyskał ogromną popularność i stał się platformą turniejową na imprezach e-sportowych.