Kolejne spotkania z poezją – zmiany w kalendarzu

Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu informuje o zmianie terminu spotkania autorskiego z poetą Grzegorzem Kociubą.

Zapowiadane na 23 listopada spotkania z poetą Grzegorzem Kociubą, które miały odbyć się w Piszu i Rucianem-Nidzie, z przyczyn niezależnych od organizatora zostały przeniesione na inny termin i odbędą się w piątek, 8 grudnia.

Grzegorz Kociuba, poeta z Tarnobrzegu, krytyk literacki, jeden z najbardziej bystrych komentatorów współczesnej poezji, ceniony zarówno przez twórców jak i środowisko recenzentów oraz badaczy literatury. Co ważne, także osoba z dużym doświadczeniem i talentem pedagogicznym.
Pierwsze spotkanie z poetą odbędzie się w piątek 8 grudnia godz. 10.00 w sali Domu Kultury w Rucianym-Nidzie i o 12.30. Kolejne w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu przy ul. Młodzieżowej Grzegorz Kociuba wygłosi prelekcję „Poezja – nie taki diabeł straszny jak ją malują. Dlaczego warto czytać poezję?”.

Spotkanie z laureatką Orfeusza

W minioną sobotę gościem Leśniczówki Pranie była młoda, krakowska poetka Małgorzata Lebda. Zbiór jej wierszy “Matecznik” otrzymał nagrodę główną za najlepszy tomik roku oraz nagrodę publiczności w VI edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ.

Młoda poetka czytała wiersze z “Matecznika” i opowiadała jak powstają. Mówiła o swoich największych pasjach: taternictwie i bieganiu długodystansowym oraz jaki wywierają one wpływ na poetycką twórczość. Jak powiedziała o sobie – Wiele z moich wierszy powstało w biegu. Poetka ma na koncie zaliczony bieg na dystansie 100 kilometrów. Aktualnie przygotowuje się do pobicia tego dystansu. Spotkanie prowadził Wojciech Kass, poeta, dyrektor Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.

„Matecznik” wydany przez WBPiCAK w Poznaniu jest czwartym tomikiem w dorobku poetki. Oprócz Nagrody ORFEUSZA otrzymała w tym roku także prestiżowe stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Małgorzata Lebda urodziła się w 1985 r. Nowym Sączu, dzieciństwo spędziła w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka (co ma znaczenie w kontekście tematyki jej ostatniego tomiku). Jest osobą o wielu pasjach – doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą akademickim, naukowo zajmującym się relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi, ale także artystą-fotografikiem, ultramaratonką i taterniczką.