Rzuć palenie – 16 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym dniu wszyscy palacze zachęcani są do tego, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.

Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny, codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna oraz co piąta kobieta (badanie GIS i TNS, 2015 r.). Na całym świecie palenie tytoniu zabija ponad 5 milionów osób każdego roku, w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Chociaż śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli. Palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat, a gdy się pojawią może być za późno na ich leczenie. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta z racji swojej powszechności szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne, na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.

Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.