Dziś Gala Jubileuszu 650-lecia Pisza

Dziś w Piskim Domu Kultury odbędzie sie gala kończąca obchody jubileuszu 650-lecia nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych.

Uczestnicy piątkowych obchodów jubileuszu Pisza jako pierwsi obejrzą kopię przywileju nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych z 1367 roku, pozyskaną przez Muzeum Ziemi Piskiej. 650-letni dokument jest przechowywany w Tajnym Archiwum Państwowym Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie.

– Wystawę składającą się z kopii przywileju oraz dwóch tablic z powiększonym zdjęciem dokumentu i tłumaczeniem na język polski opracowaliśmy we współpracy z Tomaszem Jakubowskim z Zamku Królewskiego w Warszawie – wyjaśnia dr Aneta Karwowska, dyrektor MZP w Piszu. – Nowego przekładu przywileju na język polski dokonał dr Bartłomiej Dźwigała z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ilustracji przywileju i tłumaczenia na język polski nie mogło zabraknąć w jubileuszowym numerze „Znad Pisy”, które będzie dostępne w sprzedaży już od piątku.
Poczatek obchodów jubileuszu Pisza organizowanego przez Muzeum Ziemi Piskiej o godz. 18.00. Wystawę jubileuszową będzie można oglądać do końca roku w Muzeum Ziemi Piskiej.