Świerk z Mazur w Boże Narodzenie ozdobi Plac św. Piotra w Watykanie

Świąteczne „drzewko”, które przez kilka tygodni cieszyć będzie oczy tysięcy pielgrzymów z całego świata wyrosło w lasach Nadleśnictwa Gołdap. Świerk ma 28 m wysokości i długą, zwartą koronę o rozpiętości około 9 metrów.

Wybór tej wyjątkowej choinki nie był prosty. Poprzedzały go długotrwałe ustalenia i poszukiwania. Już dwa lata temu biskup ełcki Jerzy Mazur, przedstawił pomysł Dyrektorowi RDLP w Białymstoku i leśnicy zaczęli rozglądać się za świerkiem, który miałby odpowiednią wysokość (około 25 m) i grubość, którego gałęzie byłyby równomiernie rozłożone na pniu i tworzyły gęstą, jak najniżej osadzoną koronę. Spośród kilkunastu wytypowanych drzew wybrano wstępnie 5 – przeczytamy na stronie RDLP Białystok.

  1. Dziś leśnicy przeprowadzili operację ścięcia świerka, który przy pomocy dźwigów ułożono na długiej lawecie. Właśnie na specjalnej lawecie świerk z Mazur wyruszy w liczącą dwa tysiące kilometrów drogę do Rzymu.

Przed wyruszeniem w długą drogę choinka zostanie przywieziona na Plac Jana Pawła II do Ełku. Tam 11 listopada, w Święto Niepodległości o godzinie 15.00 odbędzie się pobłogosławienie transportu oraz modlitwa o Boże błogosławieństwo dla Wiernych oraz szczęśliwy i bezpieczny przejazd z Mazur do Watykanu.

Uroczyste zapalenie lampek na choince i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem będzie miało miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie, 7 grudnia 2017 r przy udziale przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz przybyłych delegacji z metropolii warmińskiej i metropolii białostockiej.

Źródło i fot. RDLP Białystok i Ełcka Kuria Diecezjalna w Ełku