„Znad Pisy” prezentem na święto miasta

Dużym wydarzeniem będzie gala z okazji Jubileuszu Pisza, czyli finał obchodów 650-lecia nadania naszemu miastu praw osadniczych i bartnych, organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej, która odbędzie się 10 listopada. Tego dnia w ręce czytelników oddany zostanie nowy numer pisma „Znad Pisy”.

Muzeum Ziemi Piskiej kończy trwające od marca obchody Jubileuszu Pisza. Podczas cyklicznych spotkań zaproszeni goście omawiali różne wydarzenia z historii miasta, a finałem jubileuszowego programu będzie gala z okazji 650. rocznicy nadania naszemu miastu praw osadniczych i bartnych. Spotkanie odbędzie się w piątek 10 listopada w sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury.

– Mam nadzieję, że 650-lecie nadania naszemu miastu ważnego przywileju będziemy świętować w jak największym gronie – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Skorzystamy z gościnności Piskiego Domu Kultury, by gala miała odpowiednią oprawę. Zaplanowaliśmy bardzo bogaty program z dwoma ważnymi wydarzeniami. Zaprezentujemy kopię przywileju nadanego naszemu miastu w 1367 roku, pozyskaną z archiwum w Berlinie, oraz jej nowe tłumaczenie, a także oddamy w ręce czytelników jubileuszowy numer „Znad Pisy”. W ramach promocji naszego pisma odbędą się wystąpienia zaproszonych autorów, którzy zreferują tematy opisane w nowym numerze „Znad Pisy”. Program wydarzenia jest bardzo bogaty, bo będzie także etiuda filmowa, występy Jana Strzałkowskiego i Zuzanny Nalewajek, młodych piskich artystów, a także inne niespodzianki.

Numer 23 „Znad Pisy” mocno różni się od poprzednich wydawnictw MZP. Uwagę przykuwa nowa szata graficzna pisma, dzięki której czytanie ma być bardziej komfortowe. Redakcję w opracowaniu materiałów po raz pierwszy wsparła rada naukowa złożona z historyków, a artykuły zrecenzowali naukowcy z renomowanych uczelni, podkreślając wysoki poziom merytoryczny oraz bardzo rozległą tematykę pisma.

Gala organizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej w PDK odbędzie się 10 listopada. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.