Orfeusz powraca jesienią – Leśniczówka Pranie zaprasza na wieczór autorski

Wojciech Kass poprowadzi wieczór autorski Małgorzaty Lebdy, laureatki VI edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tomik poetycki roku. Wyjątkowe spotkanie odbędzie się w leśniczówce Pranie11 listopada o godz. 17.00.

W listopadzie czekają nas dwa wyjątkowe wydarzenia kulturalne kończące VI edycję Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ . 11 listopada o godz. 17.00 w leśniczówce Pranie odbędzie się spotkanie z krakowską poetką Małgorzatą Lebdą, której tomik Matecznik nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale też zwyciężył w głosowaniu publiczności.

Małgorzata Lebda została laureatką VI edycji Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz. Nagrodę wręcza prof. Jarosław Ławski

W laudacji opublikowanej w piątym numerze dwumiesięcznika literackiego Topos (5/2017), juror Bronisław Maj powiedział m.in.: „Świat poetycki Matecznika istnieje przedziwnie mocno, intensywnie, pewnie. Jest konkretny: wypełniają go rzeczywiste krajobrazy i miejsca; zaludniają – znane nawet z imienia – postacie. Poetyckie obrazy i historie – w tym ich tajemnicza siła – są tak sugestywne, widzialne i dotykalne, że jawią się jako konieczna, jedyna, niejako naturalna wizja rzeczywistości. To wizja i rzeczywistość niekiedy zachwycająca, urzekająca; niekiedy – częściej – przerażająca , mroczna. Porażająca mrocznym pięknem. Matecznik jest przejmującym zapisem – utrwaleniem? próbą przezwyciężenia, wyrwania się? – traumatycznego, stygmatyzującego doświadczenia. W którym rozpoznać się może każdy z nas, każdy los.

Matecznik” wydany przez WBPiCAK w Poznaniu jest czwartym tomikiem w dorobku poetki. Oprócz Nagrody ORFEUSZA otrzymała w tym roku także prestiżowe stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Małgorzata Lebda urodziła się w 1985 r. Nowym Sączu, dzieciństwo spędziła w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka (co ma znaczenie w kontekście tematyki jej ostatniego tomiku). Jest osobą o wielu pasjach – doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą akademickim, naukowo zajmującym się relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi, ale także artystą-fotografikiem, ultramaratonką i taterniczką. Spotkanie w muzeum zakończą rozmowy przy ognisku.

Kolejne spotkanie z poetą – Grzegorz Kociuba

23 listopada w Rucianym-Nidzie i w Piszu zagości Grzegorz Kociuba, poeta z Tarnobrzegu, krytyk literacki, jeden z najbardziej bystrych komentatorów współczesnej poezji, ceniony zarówno przez twórców jak i środowisko recenzentów oraz badaczy literatury. Co ważne, także osoba z dużym doświadczeniem i talentem pedagogicznym. O godz. 10.00 w sali Domu Kultury w Rucianym-Nidzie i o 12.30 w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu przy ul. Młodzieżowej Grzegorz Kociuba wygłosi prelekcję „Poezja – nie taki diabeł straszny jak ją malują. Dlaczego warto czytać poezję?”. Trzecie spotkanie tego dnia z Grzegorzem Kociubą odbędzie się o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu, gdzie zaprezentuje on własną twórczość. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kass. Jest autorem siedmiu książek poetyckich, laureatem wielu nagród. Ostatni tomik Osady ukazał się w 2015