Szkoła Podstawowa w Hejdyku znów wśród najlepszych w Polsce

Zobacz galerię
6 zdjęć
Szkoła Podstawowa w Hejdyku znów wśród najlepszych w Polsce
IMG_20171012_121431

Szkoła Podstawowa w Hejdyku znów wśród najlepszych w Polsce
IMG_20171012_121217

Szkoła Podstawowa w Hejdyku znów wśród najlepszych w Polsce
IMG_20171012_121300

Szkoła Podstawowa w Hejdyku znów wśród najlepszych w Polsce
IMG_20171012_121328

Szkoła Podstawowa w Hejdyku znów wśród najlepszych w Polsce
IMG_20171012_121347

Szkoła Podstawowa w Hejdyku znów wśród najlepszych w Polsce
IMG_20171012_121409

Blisko 20 ton zebranych elektroodpadów-Szkoła Podstawowa w Hejdyka znów wśród najlepszych w Polsce. Pracę uczniów i nauczycieli doceniono w programie edukacyjnym ,Moje miasto bez elektrośmieci”.

Program ,Moje miasto bez elektrośmieci” Elektroeko z Warszawy skierowany był do wszystkich szkół, które organizują zbiórki elektrośmieci i korzystają z Funduszu Oświatowego. Należało zorganizować w roku szkolnym minimum 2 zbiórki elektrośmieci i uzyskać wynik powyżej 1000 kg zebranych odpadów, aby znaleźć na liście nominowanych szkół.

Jak się okazało dla uczniów z Hejdyka edukacja ekologiczna nie kryje tajemnic dzięki czemu bez problemu zakwalifikowali się do ścisłego finału, a wynik 19 ton 563 kg zebranych elektrośmieci, dał im drugie miejsce w kraju. Nowy rok szkolny rozpoczęli więc od ogólnopolskiego sukcesu. Nagrodą była tablica multimedialna wartości 5000-5500 zł , która właśnie zawitała do szkoły. Dodać należy, że nie jest, to pierwszy sukces uczniów i nauczycieli z Hejdyka.

Z tej okazji 12 października w szkole odbyła się gala podsumowująca kampanię o elektroodpadach. Na uroczystości zgromadzeni byli przedstawiciele Elektroeko z Warszawy, władz lokalnych, nadleśnictw ,uczniowie , nauczyciele, rodzice. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce ekologicznej. Bardzo ważnym gościem była Pani Anna Podsiadło- koordynator ogólnopolskiego programu ,,Moje miasto bezelektrośmieci” z Warszawy, która reprezentowała firmę ElektroEko organizatora konkursu. Podczas tej uroczystości wręczyła ona nagrody dla szkoły : statuetkę, certyfikat i tablicę interaktywną.

-Znalezienie się wśród liderów zbiórki elektrośmieci w Polsce to powód do dumy dla małej szkoły. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że prowadzona przez szkołę kampania o elektoodpadach rozbudziła świadomość ekologiczną uczniów, ich rodzin i mieszkańców okolicznych wsi, a nawet gminy. Wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do efektów naszej zbiórki bardzo serdecznie dziękujemy-mówią Małgorzata Ruszczyk i Ewa Stachelek, koordynatorki akcji w Hejdyku.

Sukces krok, po kroku
W ramach programu przeprowadzono edukację uczniów. W szkole prowadzono zajęcia o elektroodpadach, przygotowano gazetkę szkolną. Kolejnym krokiem była edukacja rodziców. W ramach akcji odbył się połączony z przemarszem przez Hejdyk, happening. Na przystanku, w sklepie zawisły specjalne plakaty. Ulotki edukacyjne trafiły do skrzynek pocztowych również w sąsiednich wsiach Turośl, Ciesina, Karpa. Z czasem teren działania rozszerzono również na Pisz i Ruciane-Nidę.
Ostatnim etapem kampanii 2017 było przeprowadzenie na przełomie maja/kwietnia zbiórek elektoodpadów. Teren wokół sali gimnastycznej zamienił się po brzegi w skansen urządzeń elektrycznych i elektronicznych. To istny rekord urządzeń, jakie mieszkańcy okolicznych wsi przywieźli do szkoły. Wyniki 3 zbiórek to: 19 ton 563 kg (łącznie: 12 032 sztuk różnych elektrośmieci). Wśród, których były: telewizory-175 szt., lodówki, zamrażarki i zmywarki- 126 szt., monitory-86 szt., drukarki- kopiarki- 85 szt., dekodery-89 szt., procesory- 62 szt., pralki automat- 37 szt., dvd- 50 szt., żelazka-57 szt., czajniki elektryczne 58 szt , mikrofale- 39 szt , radia, radiomagnetofony i magnetofony- 190 szt , Wiertarki, wkrętarki i szlifierki- 72 szt , miksery, krajalnice, frytkownice, blendery, gofrownice- 105 szt , i wiele innych
PODZIĘKOWANIA
Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność uczniom , nauczycielom i  rodzicom szkoły w Hejdyku oraz mieszkańcom Ciesiny, Karpy , Hejdyka, Turośli, Karwicy, Uścian, Wielkiego Lasu, Zdunowa  którzy przyłączyli się zbiórki elektroodpadów. Ponadto wsparcie otrzymaliśmy od : Nadleśnictwo Pisz, Nadleśnictwo Maskulińskie,, ZUK w Piszu, Urząd Miejski w Piszu, “GEMINI” Sebastian Zuzga, Sklepy w Piszu: Compland, Bessman , AGD Partner , Astra  oraz i wiele innych ludzi dobrej woli . Dużą pomocą było dla nas Nadleśnictwo Pisz ( pracownik Pani Anna Niebrzydowska), która przyjmowała elekroodpady dla naszej szkoły od firm i mieszkańców Pisza .Bardzo im za to dziękujemy. Podobne zbiórki  dla nas prowadziła Pani sołtys w Karpie- Teresa Głowienka oraz radny Pan Edmund Lipnicki. Wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do efektów naszej zbiórki bardzo serdecznie w imieniu całej społeczności szkoły DZIĘKUJEMY!!