Muzealne spotkanie z dorobkiem ewangelików

O reformacji i dorobku ewangelików mieszkających przez wieki w naszym regionie będzie mówił kolejny gość Muzeum Ziemi Piskiej, który wygłosi wykład w ramach obchodów Jubileuszu Pisza. Prelekcja ks. dr. Krzysztofa Bielawnego oraz koncert Agnieszki Skryckiej z zespołem w piątek 13 października o godz. 18.00.

Październikowe spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej w ramach cyklu, trwającego od marca, z okazji Jubileuszu Pisza będzie poświęcone mazurskim ewangelikom. Ks. dr Krzysztof Bielawny wygłosi wykład „Świątynie ewangelickie w byłych Prusach Wschodnich – stan zachowania na koniec 2016 roku”. W tym roku przypada 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra w Wittenberdze, w wyniku którego wykształciły się nowe odłamy chrześcijaństwa. Dorobek protestantów mieszkających przez wieki w naszym regionie jest niezwykle istotny.

– Konfesyjny obraz Prus Wschodnich przed II wojną światową obejmował kilkanaście denominacji chrześcijańskich – mówi ks. dr Krzysztof Bielawny. – Od reformacji aż po koniec II wojny światowej najliczniej w Prusach Wschodnich był reprezentowany luteranizm, skupiający w swych szeregach niespełna 1 900 tys. wiernych, co stanowiło ponad 83% ogółu mieszkańców.

Spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej tradycyjnie będzie miało także część artystyczną. Tym razem zebranym zaprezentuje się Agnieszka Skrycka z zespołem. Wokalistka z Olsztyna była uczestniczką telewizyjnych programów muzycznych „Szansa na sukces” i „Bitwa na głosy”.

Najbliższe wydarzenie organizowane przez piskich muzealników odbędzie się w piątek 13 października o godz. 18.00, wstęp wolny. Wydarzenie o ekumenicznym charakterze odbędzie się pod patronatem „Martyrii”, miesięcznika społeczno-katolickiego diecezji ełckiej.

Zakończenie obchodów Jubileuszu Pisza z okazji 650-lecia nadania miastu praw osadniczych i bartnych zaplanowano 10 listopada. Z tej okazji w Piskim Domu Kultury odbędzie się specjalna gala organizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej pod patronatem burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego. W programie znajduje się szereg interesujących wydarzeń, a jednym z nich będzie promocja nowego, jubileuszowego wydania pisma „Znad Pisy”.

Źródło MZP Pisz