Uczczą pamięć bohatera, płk. Leona Silickiego-dawnego mieszkańca Pisza

Skazany na zapomnienie, pochowany bez należytych honorów. Pułkownika Leona Silickiego zna niewielu piszan. W sobotę na placu Daszyńskiego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona pamięci polskiego bohatera odznaczonego Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy. Najwyższym polskim odznaczeniem za zasługi wojenne.

Do udziału w uroczystościach zaprasza Komitet Ratowania Pamięci Pułkownika Leona Silickiego. Działania Komitetu doprowadziły do powstania mosiężnej tablicy upamiętniającej zasłużonego dla Polski mieszkańca Pisza.

Tablica ozdobi jedną z kamienic na pl. Daszyńskiego, jej odsłonięcie, którego w sobotę dokonają prawnuk płk. Paweł Silicki i przewodniczący komitetu Andrzej Knyżewski poprzedzi polowa Msza św. o godz. 10.

Uroczystościom towarzyszyć będzie asysta 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 10 Pułku Ułanów Litewskich, orkiestra wojskowa oraz występ chóru “Vox Matris”. W imieniu Komitetu wszystkich zapraszamy również na sytą wojskową grochówkę.

Leon Silicki
– pułkownik Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, polski bohater, którego czyny zostały zapisane na kartach historii Polski. W najbardziej dramatycznym i najtrudniejszym momencie wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku był dowódcą VII Brygady Piechoty Wojska Polskiego, która pod jego dowództwem walczyła na Froncie Galicyjskim i wzięła udział w Bitwie Warszawskiej. Z zachowanych dokumentów i książek wyłania się obraz wybitnego oficera, frontowego dowódcy, twardego żołnierza, bohaterskiej postaci, która jest zupełnie mieszkańcom Pisza nieznana.
Od 1917 r. Leon Silicki uczestniczył również w tworzeniu Wojska Polskiego na Wschodzie w I Korpusie gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w skład którego wchodził 10 Pułk Piechoty Strzelców Polskich, którym w stopniu podpułkownika dowodził. Za osobiste męstwo w walkach z bolszewikami pod Bobrujskiem w lutym 1918 r. otrzymał Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari V klasy. Jest to najwyższe polskie odznaczenie za zasługi wojenne. Tylko nieliczni dostąpili zaszczytu i honoru takiego wyróżnienia.