Dzień Sybiraka w Kumielsku

W piątek 22 września w Szkole Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Kumielsku odbyły się uroczystości upamiętniające 78 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

Obchody Dnia Sybiraka rozpoczęła Msza Święta. Zebrani przemaszerowali pod Tablicę pamiątkową, gdzie delegacje szkół, jednostek samorządowych, przedstawiciele nadleśnictwa oraz OSP WL Orzysz wraz z gośćmi złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kumielsku poświęcona pamięci Sybiraków odbyła się na sali gimnastycznej szkoły.
Tam swoje przemówienia wygłosił m.in. zastępca burmistrza Białej Piskiej Pan Andrzej Braun.

– Wszystkim ludziom wywiezionym na Sybir w głąb Związku Radzieckiego, tym którzy stamtąd powrócili, tym którzy zginęli, tym którzy nie mogli odnaleźć się w powojennej Polsce i wyemigrowali w różne zakątki Świata oraz tym, którzy kultywowali polskość – oddajemy dziś hołd. Ważne jest, aby w tym dniu wspominać losy zwykłych ludzi, których bohaterstwem było ich „zwykłe” życie na obczyźnie. – mówił wiceburmistrz Andrzej Braun.

Został też odczytany list od Posła na Sejm RP Jerzego Małeckiego, który nie mógł przybyć na spotkanie. Po części artystycznej odbyło się spotkanie pokoleń.

Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Sybiru nawiązała współpracę i kontakt z innymi szkołami na terenie Polski, oddającymi cześć pamięci Sybirakom. Jako nieliczna współuczestniczyła w wydaniu książki „Razem pamiętamy więcej” oraz stale gromadzi literaturę o losach Sybiraków.

Spotkania organizowane przez szkołę z udziałem żyjących jeszcze Sybiraków mają za zadanie przybliżyć młodzieży historię i losy zesłańców.