Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Zobacz galerię
2 zdjęć
Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
kleszcze2

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
kleszcze3(1)

W lesie spotkać można co raz więcej ludzi, a to za sprawą jesiennej obfitości grzybów: kani, rydzów, podgrzybków, kurek i uwielbianych przez wszystkich borowików. Poprzednie artykuły dużo mówiły o zagrożeniach w lesie. Na co powinniśmy uważać w czasie grzybobrania i o czym powinniśmy wiedzieć? Czas najwyższy wspomnieć o małych pajęczakach z podgromady roztoczy- kleszczach.

We wrześniu i październiku przypada drugi szczyt ich aktywności (pierwszy to maj i czerwiec, okres zimy przesypiają w ściółce przy temp. poniżej 4 stopni C). Najbardziej aktywne są od rana do południa, następnie od godz. 16.00 do zmierzchu.

Znanych jest około 900 gatunków kleszczy. Dzielą się one na trzy rodziny: kleszcze miękkie, inaczej obrzeżkowate i dwie rodziny kleszczy twardych: kleszczowate i Nuttalliellidae. Wszystkie kleszcze są pasożytami zewnętrznymi kręgowców, a w trakcie żerowania przenoszą groźne choroby m.in.: boreliozę, babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu. Obecność kleszczy nie powinna zniechęcać nas od leśnych wędrówek. Porównywalne zagrożenie występuje na łąkach, w ogrodzie, parku i nad wodą. Lubią onewilgotne, mieszane lasy z paprociami i leszczyną, dlatego suchy bór sosnowy jest bezpieczniejszy od miejskiego parku.

Aby bezpiecznie udać się na grzyby, należy odpowiednio zadbać o profilaktykę. Nawet co trzeci kleszcz przenosi krętki boreliozy. Należy zaopatrzyć się w czapkę z daszkiem, długie spodnie i rękawy, najlepiej ze ściągaczami, aby kleszcz nie dostał się pod ubranie. Warto spodnie wpuścić w wysokie buty lub w skarpetki. Po powrocie, ubranie należy zdjąć i wytrzepać z „pasażerów na gapę”, a najlepiej będzie jeżeli dokładnie obejrzymy swoje ciało podczas kąpieli. Pod prysznicem, strumień wody zmyje pasożyty z naszego ciała. Kleszcze przed wkuciem szukają odpowiedniego miejsca, gdzie skóra jest delikatna, cienka i gdzie jest ciepło: w pachwinie, pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia i za uchem. Nie musimy dobierać na spacery ciemnych rzeczy, gdyż kolor ubrania nie ma dla nich żadnego znaczenia- są bowiem ślepe. Identyfikują ofiarę za pomocą zmysłu węchu. Szczególnie przyciąga kleszcze zapach potu. Ugryzienie jest bezbolesne, bo kleszcz wraz ze śliną wprowadza substancję znieczulającą podczas ugryzienia. Nie należy niczym smarować wbitego kleszcza, gdyż ten dusząc się wymiotuje- zwiększając ryzyko zakażenia chorobami.

Do wyciągnięcia kleszcza potrzebna jest pęseta lub specjalne urządzenia, dostępne w aptekach. Należy chwycić pasożyta jak najbliżej skóry i wyciągnąć zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem. Rankę należy zdezynfekować i sprawdzić, czy kleszcz wyszedł w całości i dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
Dbając o siebie, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu naszego czworonoga. Zapytajmy lekarza weterynarii o skuteczne ”odstraszacze” na kleszcze. Nie zaszkodzi więcej pieszczot z naszej strony, które staną się także sposobem na wykrycie na skórze pasożyta.

Anna Niebrzydowska-Nadleśnictwo Pisz