Wakacje z mazurskimi legendami

Czy dzieci znają legendy Warmii i Mazur? Co wiedzą na temat historii swoich rodzinnych miejscowości? Czy znają dawne zwyczaje, tradycje, czy zawody?

Okazją do tego, aby poznać tajemniczy świat mazurskich legend są wakacyjne zajęcia Fundacji RenesArt organizowane w dniach 24, 25, 26 lipca 2017 w Galerii Sztuki Renesowo w Nowych Gutach nad jeziorem. W zajęciach, organizowanych pod kuratelą znanego polskiego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, udział wezmą m.in.: dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej w Orzyszu.

Tegoroczny program WAKACJI W RENESOWIE rozpoczną warsztaty, których celem będzie zachęcenie dzieci do kreatywnej zabawy tworzenia legend i opowieści o Mazurach. Inspiracją będą dawne legendy i podania oraz opowieści o wydarzeniach historycznych, jakie miały miejsce na terenie Pisza i Orzysza w XVI i XVII wieku. Karty obrazkowe, przedmioty związane z dawnymi zawodami, obrazy ukazujące postacie historyczne, a także stare mapy pomogą dzieciom w stworzeniu m.in: legendy o założycielu osady Guty nad jeziorem Śniadrwy. Na zakończenie organizatorzy zaplanowali warsztaty rzeźby owocowej, gdzie legendarnego Guta dzieci tworzyć będą z nietypowej materii – warzyw, owoców i makaronów.
W kolejnym dniu zajęć, 25 lipca, goście Galerii Renesowo w Nowych Gutach poznają dawne zawody oraz zwyczaje i tradycje z nimi związane, o których opowie Dominika Małgowska z Fundacji RenesArt. Nie zabraknie również ciekawych gier, zabaw ruchowych i animacji inspirowanych tematyką mazurskich jezior. W programie przewidziano też konkurencje zespołowe z rywalizacją drużyn m.in: „Rybak i jego pomocnicy”, „Stopa wody pod kilem” oraz „Wodniaki”, a także zabawy z kulami wodnymi, przeciąganie liny, turniej wiązania węzłów i wiele innych atrakcji dla najmłodszych.
26 lipca Galeria Renesowo w Nowych Gutach zamieni się na kilka godzin w wielką pracownię artystyczną. Dzieci tworzyć w niej będą makiety dawnych osad mazurskich i wiosek korzystając z różnych technik artystycznych i materiałów. Oprócz zajęć plastycznych, które poprzedzone będą opowieścią o historii mazurskiego osadnictwa, w programie dnia zaplanowano zabawy, dzięki którym dzieci poznają kilka ważnych zagadnień z historii m.in: na czym polegał handel wymienny towarami, jak rozwijało się lokalne rzemiosło oraz co było potrzebne do założenia osady w dawnych wiekach.

Tegoroczne „WAKACJE W RENESOWIE” będą niezapomnianą przygodą. Więcej informacji na temat projektu: tel. 513 027 620, renesartbiuro@gmail.com.