Od nasionka do drewna…

Zobacz galerię
5 zdjęć
Od nasionka do drewna…
1

Od nasionka do drewna…
2

Od nasionka do drewna…
IMG_5814

Od nasionka do drewna…
IMG_6569

Od nasionka do drewna…
IMG_8856

Wyłuszczarnia w Rucianem-Nidzie powstała w latach 1890-1892. Od ponad 120 lat dostarcza nasiona – dawniej dla Prus Wschodnich – aktualnie dla północno-wschodniej Polski. Cały proces łuszczenia nasion z szyszek sosnowych zajmuje 24 godziny. W tym czasie z 2700 kg szyszek można pozyskać 30 kg nasion sosny!

Co dalej z nasionami? Wysiewane są na szkółce leśnej. Sadzonki w ten sposób wyhodowane zostają posadzone w miejscach, w których wycięty został dojrzały drzewostan. Dojrzały czyli jaki? Wiek rębności- moment największej przydatności drewna na surowiec – jest różny w zależności od gatunków drzew. Dla sosny jest to około 100 lat, dla świerka około 80, a dla dębu 140 lat. Młode drzewka posadzone przez leśników tworzą odnowienie sztuczne.

Jeżeli warunki środowiskowe sprzyjają, aby las wyrósł z nasion drzew rosnących wkoło powierzchni przeznaczonej do odnowienia, wówczas mamy do czynienia z tak zwanym odnowieniem naturalnym.

Odnowienia mają kluczowe znaczenie w procesie zachowania ciągłości produkcji leśnej i istnienia lasu dla kolejnych pokoleń, jednak sposób odnowienia nie ma wpływu na jakość drzewostanu i jego podatność na naturalne procesy.

W lasach Mazurskich króluje sosna- wyjątkowa w swojej urodzie, a jednocześnie stanowiąca surowiec drzewny o bardzo wysokiej jakości. Jakie jest zastosowanie tego gatunku? Bardzo obszerne: wykorzystywana jest jako surowiec tartaczny, sklejkowy, celulozowy, opałowy…

Przedmioty wykonane z drewna w naszym codziennym życiu odgrywają bardzo dużą rolę. Materiał ten jest naturalny, szybko ulega rozkładowi i jest odnawialny. Dbanie o funkcje przyrodnicze, zachowanie funkcji społecznych lasu, jest na równi istotne z zadaniem polegającym na produkcji drewna.

Anna Ptak – Nadleśnictwo Maskulińskie