Mapa sprzed 130 lat w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej

Zobacz galerię
4 zdjęć
Mapa sprzed 130 lat w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej
DSC_0262

Mapa sprzed 130 lat w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej
DSC_0258a

Mapa sprzed 130 lat w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej
DSC_0255a

Mapa sprzed 130 lat w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej
DSC_0253a

Muzeum Ziemi Piskiej otrzymało cenny dar. Zbiory placówki powiększyła podróżna mapa Niemiec z 1881 roku, przekazana przez panią Ewę Strzałek. To niezwykle cenne źródło wiedzy o stanie dróg kołowych, kolejowych i stacji pocztowych w Niemczech oraz państwach ościennych w drugiej połowie XIX .

Mapa „Post – Reise – und Eisenbahn – Karte von Deutschland” została opracowana przez F. Handke, a wydana w wydawnictwie Carla Fleminga w Głogowie (Glogau) w 1881 roku.

– Będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających Prusy Wschodnie w XIX wieku – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Uwagę przykuwa bardzo dobry stan zachowania mapy. Ustaliliśmy, że wydawnictwa Carla Fleminga cechują się niezwykle starannym wykonaniem, a jedno z nich właśnie trafiło do muzeum.

Mapa jest w jest w formie składanej podklejonej płótnem, oprawiona w sztywne okładki z tłoczonymi ornamentami i złoconym nadrukiem. Do muzeum przekazała ją pani Ewa Strzałek, mieszkanka Warszawy, która od lat wypoczywa w okolicach Pisza. Jak przyznaje, mapa znajdowała się w jej rodzinnych zbiorach odkąd pamięta. Teraz będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających historię naszego regionu. Dzisiejsze główne szlaki komunikacyjne na Mazurach można bez problemu odnaleźć na mapie sprzed ponad 130 lat.

Muzeum Ziemi Piskiej przyjmuje dary, które mogą powiększyć zbiory o ciekawe eksponaty, szczególnie jeśli są one ściśle związane z naszym regionem.
Wszystkie są odpowiednio archiwizowane i zabezpieczane. Muzeum zaprasza do współpracy piszan oraz turystów odwiedzających Mazury, którzy mają w swoich archiwach przedmioty, książki czy fotografie, świadczące o historii i o życiu mieszkańców tych terenów.

Źródło i fot. MZP