Piscy krwiodawcy znów idą na rekord

W piątek 19 maja w centrum Pisza odbędzie się kolejna Wielka Akcja Poboru Krwi. Zarząd Powiatowego Klub Honorowych Dawców Krwi przygotował wiele fantów dla uczestników i liczy na rekordową frekwencję. Wśród licznych nagród można „trafić” rower.

Wiosenna akcja krwiodawców w centrum miasta wpisała się na stałe do kalendarza wydarzeń organizowanych przez PK HDK w Piszu. Tegoroczna edycja w piątek 19 maja. Piszanie od rana będą mieli do dyspozycji aż cztery mobilne stacje krwiodawstwa. To znaczy, że nikt, kto przejdzie badania lekarskie i zostanie dopuszczony do oddania krwi, nie odejdzie z kwitkiem.

-Akcja będzie trwała do ostatniego krwiodawcy – mówi Adam Plona, prezes PK HDK w Piszu. –Liczę, że pracy będzie dla wszystkich, bo to będzie oznaczało, że piscy krwiodawcy znów staną na wysokości zadania. Zapraszam członków naszego klubu i nowe osoby, naszą niezawodną młodzież. Mile widziani będą wszyscy i każdy będzie miał szansę podarować komuś cząstkę siebie.

Zarząd klubu poprosił o pomoc w przeprowadzeniu akcji stacje krwiodawstwa, które systematycznie przysyłają do Pisza swoje zespoły. Krwiodawcy będą mieli do wyboru Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie oraz Białymstoku oraz wojskowe centrum w Ełku. Wszyscy nastawiają się, że w Piszu uda im się pozyskać sporo porcji krwi, która już za chwilę, w okresie wakacyjnym, będzie niezwykle cenna, bo w miesiącach letnich zapasy z reguły topnieją do minimum.

Akcja od kilku lat jest największą zbiórką krwi organizowaną przez piskich krwiodawców. Zaangażowanie piszan jest znane w całym regionie. Klub od lat funkcjonuje w trudnych warunkach, bo krew można oddać w Piszu tylko raz, najwyżej dwa razy w miesiącu, a mimo to nowych krwiodawców wciąż nie brakuje.

-Zaangażowanie tak wielu osób sprawia, że pracujemy z przyjemnością, bo wiemy, że zawsze będzie dobra frekwencja – dodaje Adam Plona. – Teraz przed nami wyjątkowa akcja, więc postaraliśmy się, by krwiodawcy też poczuli się wyróżnieni i docenieni. Każdy, kto odda krew, weźmie udział w loterii fantowej, w której do wygrania będą rowery, sprzęt AGD i mnóstwo innych upominków oraz darów przekazanych przez sponsorów.

Udział w akcji może wziąć osoba pełnoletnia, od 18. do 60. roku życia, która czuje się zdrowa i przejdzie badanie lekarskie. Podczas rejestracji należy okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Warto już dziś zarezerwować czas w przedpołudnie w piątek 19 maja.

Źródło PK HDK Pisz