Kolejny pirat drogowy stracił prawo jazdy

Do Ukty wjechał 101 km/h, stracił prawo jazdy. To już 16 pirat drogowy, który na naszych drogach pożegnał się z prawkiem w tym roku.

W niedzielę po godz. 19.00 policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Ukta pojazd marki Opel. Kierujący tym autem jechał z prędkością 101 km/h przy ograniczeniu prędkości na terenie tej miejscowości do 50 km/h. Oznacza to, że w rażący sposób przekroczył dopuszczalną prędkością w obszarze zabudowanym.

W trakcie kontroli funkcjonariusze ustalili, że kierowcą opla jest 38-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym mężczyzna ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 400 zł oraz 10 punktami karnym. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali 38-latkowi także prawo jazdy.

Od wejścia w życie przepisów dotyczących zatrzymywania praw jazdy za rażące przekroczenie prędkości, czyli od maja 2015 roku, policjanci na drogach powiatu piskiego zatrzymali uprawnienia 36 kierującym. Tylko od początku tego roku prawa jazdy straciło już 16 kierowców.

Policja przypomina
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od maja 2015 roku za rażące przekroczenie (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.
Policja przypomina również, że jeśli nawet kierowca licząc jedynie na mandat „uda”, że nie posiada prawa podczas kontroli drogowej dokument i tak zostanie mu zatrzymany.
Źródło KPP w Piszu