Jezioro Pogobie Wielkie dopuszczone do wędkowania z łodzi-ale z limitem.

Pogobie Wielkie, jezioro legenda, gdzie łowienie ryb z łodzi od lat marzyło się wielu wędkarzom, wkrótce odsłoni nieco rąbka swej tajemnicy. Od lipca dzięki porozumieniu PZW z RDOŚ po 20 latach znów będzie można wędkować tam z łodzi. Wszystko jednak na specjalnych zasadach.

Zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego PZW wędkowanie z łodzi w jeziorze Pogobie Wielkie będzie możliwe jedynie po uzyskaniu pisemnego, imiennego czasowego zezwolenia w biurze Zakładu Rybackiego PZW w Rucianem-Nidzie.

Rozporządzenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie dopuszcza maksymalnie 10 jednostek pływających na dobę. Zezwolenia na połów z łodzi będą wydawane osobom posiadającym wykupione zezwolenie na wędkowanie w wodach Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach, w kolejności zgłoszeń.

-Ostateczne zasady wydawania zezwoleń są właśnie opracowywane. Ich wystawianie rozpoczniemy nie wcześniej niż w ostatnich dniach czerwca i dopiero wówczas przyjmować będziemy zgłoszenia. By sprostać potrzebom zainteresowanych zezwolenia będą czasowe, a długość tego okresu będzie regulowana 3-5-10 dni-powiedział Karol Lisowski, dyrektor ZR PZW w Rucianem-Nidzie.

Na porozumieniu RDOŚ i PZW oprócz wędkarzy powinno zyskać też samo jezioro, na którym z uwagi przez objęcie Pogobia Wielkiego rezerwatem ptactwa nie można pływać łodzią od 20 lat. Niedostępność brzegów i mała presja mieszkańców sprawiły, że Pogobie Wielkie oprócz raju dla ptactwa stało się rajem dla kłusowników. Dopuszczenie do wędkowania z łodzi sprawić, że wody tego tajemniczego jeziora od lipca będą pilnowane.

Fot. Google maps
Ważne punkty regulaminu:
Pływanie po Pogobiu Wielkim (łódką, kajakiem, pontonem, tratwą itp.) bez specjalnego zezwolenia zagrożone jest wciąż karą do 500 zł.
Wędkowanie z brzegu i z łodzi dozwolone jest od 1 lipca do 31 grudnia
Wędkowanie z lodu dozwolone jest do końca lutego
Obowiązuje zakaz wędkowania z łodzi w strefie szuwarów
Obowiązuje zakaz stosowania zanęt
Wodowanie łodzi dozwolone jest tylko w miejscach wskazanych
Obowiązuje zakaz wędkowania z łodzi w porze nocnej
Wędkujących obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW