Bartnictwo w muzeum-druga odsłona obchodów Jubileuszu Pisza.

W piątkowe popołudnie w Muzeum Ziemi Piskiej odbędzie się druga odsłona obchodów Jubileuszu Pisza. Dr Alicja Dobrosielska wygłosi wykład o średniowiecznym bartnictwie na ziemiach pruskich. Początek spotkania o godz. 18.

Niezwykle interesujący temat, pokazujący jedno z głównych zajęć, którym przed wiekami parali się Prusowie zreferuje w piątek w Muzeum Ziemi Piskiej dr Alicja Dobrosielska, adiunkt w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Historyk zajmująca się badaniem najstarszych mieszkańców Warmii i Mazur wygłosi wykład „Prusowie i pszczoły. Uwagi o średniowiecznym bartnictwie na ziemiach pruskich”.

– W literaturze pojawiło się określenie „Prusowie jak pszczoły”, które jest formą charakterystyki całego społeczeństwa pruskiego – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – W tekstach pisanych i ikonografiach pozostało sporo śladów po średniowiecznym bartnictwie. Przy okazji Jubileuszu Pisza, gdy chcemy poruszyć różne sfery życia mieszkańców tych ziem, to temat wręcz obowiązkowy. Zasady uprawiania bartnictwa i pozyskiwania miodu zostały przecież opisane w prawach nadanych w 1367 roku osadzie nad Pisą.

Piątkowy wykład w Muzeum Ziemi Piskiej rozpocznie się o godz. 18, wstęp wolny. Zebrani wysłuchają nie tylko ciekawego referatu, ale także poznają kolejne piskie młode talenty. Inaugurację cyklu uświetniła wokalistka Izabela Pelc, a tym razem zaproszenie przyjęli uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Piszu.

Źródło Muzeum Ziemi Piskiej