Grzechy motocyklisty, ile kosztują?-policja przypomina.

Rozpoczęła się wiosna, a z nią sezon motocyklowy. Policjanci piskiej drogówki przypominają miłośnikom jednośladów, jakie zachowania na drodze są z ich strony niebezpieczne, zabronione przepisami ruchu drogowego. Wyjaśniają także, jakie kary grożą za określone wykroczenia najczęściej popełniane przez motocyklistów.

Najczęstszy powód zatrzymania motocyklisty do kontroli drogowej to przekroczenie dopuszczalnej prędkości. W tym przypadku można popełnić aż dwa wykroczenia – przekroczenie dozwolonej prędkości i niestety, prowadzenie pojazdu bez dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania motocyklem, gdyż skuter jadący szybciej niż 45 km/h, to już motocykl. Więc tak:

Przekroczenie prędkości o:
do 10 km/h – mandat do 50 zł,
o 11- 20 km/h – od 50 do 100 zł,
o 21-30 km/h – od 100 do 200 zł
o 31- 40 km/h – od 200 do 300 zł
o 41- 50 km/h – od 300 do 400 zł
o 51 i więcej – od 400 do 500 zł

Policjanci przypominają też , że za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) grozi utrata prawa jazdy – za pierwszym razem na 3 miesiące.

Nie tylko prędkość, ale związane z nią hamowanie w sposób powodujący zagrożenie w ruchu może grozić mandatem od 100 do 300zł.

Kierowanie natomiast pojazdem bez posiadania wymaganych uprawnień może kosztować od 300 do 500 zł, oczywiście dopóki nie weźmiemy udziału w wypadku, niezależnie czy jako sprawca czy poszkodowany, wtedy konsekwencje nie skończą się na mandacie, ale są dużo poważniejsze.

Inne wykroczenia dotyczące kierujących skuterami, ujęte w taryfikatorze to m.in.:
jazda bez kasku ochronnego – oprócz oczywistego wystawiania się na różne niebezpieczeństwa i urazy głowy, kosztować będzie 100 zł;
przewożenie pasażera nie posiadającego kasku to również 100 zł;
przewożenie motorowerem pasażera będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających działających podobnie do alkoholu, to mandat w wysokości 150 zł;
naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego motorowerem- to mandat karny 100 zł;
uniemożliwienie włączenia się do ruchu autobusowi sygnalizującemu zamiar zmiany pasa lub wjechania z zatoki na pas ruchu to 200 zł;
wyprzedzanie z niewłaściwej strony– jazda między samochodami na drodze np. dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku poza terenem zabudowanym- 200 zł;
jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem innym niż silnikowy, czyli motorowerem właśnie, to 100 zł;
jazda bez wymaganego oświetlenia – nawet 200 zł (od zmierzchu do świtu – 200 zł, a od świtu do zmierzchu – 100 zł);
naruszenie przez kierującego motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł.
To tylko niektóre z najczęstszych „grzechów” motocyklistów na drogach. Policjanci apelują do miłośników jednośladów, że zawsze warto zachować zdrowy rozsądek i nie tylko nie płacić mandatów, ale jeździć długo i szczęśliwie.