Inauguracja jubileuszu Pisza – w piątkowe popołudnie, w MZP wykład dr. Jerzego Marka Łapo

Rusza cykl wydarzeń organizowanych z okazji jubileuszu Pisza. Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało obchody, 650. rocznicy nadania naszemu miastu praw osadniczych i bartnych. Gościem pierwszego spotkania będzie dr Jerzy Marek Łapo – historyk, zajmujący się tematyką regionalną.

Podczas odbywających się spotkań poruszane będą ciekawie zagadnienia dotyczące historii Pisza i regionu z różnych okresów. Wykłady i spotkania będą odbywały się aż do listopada.
Dr Jerzy Marek Łapo będzie gościem pierwszego spotkania organizowanego przez Muzeum Ziemi Piskiej w ramach obchodów jubileuszu 650-lecia nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych. Wykład „Mazurski pitaval. Kryminałki z przełomu XIX i XX wieku z Jańsborka i okolic”. Podczas spotkania gość MZP zaprezentuje m.in. ciekawe doniesienia prasowe sprzed ponad wieku z „Gazety Leckiej” i „Gazety Ludowej”.

– Dr Jerzy Marek Łapo opowiada o historii regionu niezwykle ciekawie – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Przede wszystkim sięga po ciekawe materiały źródłowe i potrafi zainteresować słuchacza referowanym tematem. Nie boi się przy tym rozprawiać ze stereotypami, czego najlepszym przykładem jest temat piątkowego wykładu. Często obraz Mazurów jest idealizowany, ale musimy pamiętać, że każdym społeczeństwie są postaci pozytywne i negatywne, które zapisują się w historii na różnorakie sposoby. W piątek dowiemy się, o czym przez laty rozpisywały się lokalne gazety, ze szczególnym uwzględnieniem artykułów o tematyce kryminalnej.

Piątkowy wykład w Muzeum Ziemi Piskiej rozpocznie się o godz. 18. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach jubileuszu Pisza jest bezpłatny.