Jeśli ma się pomysł na własną firmę i dodatkowo wsparcie finansowe na jej uruchomienie, można odważnie wkraczać na lokalny rynek. Przekonał się o tym Adrian Poreda, który przy wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu otworzył dobrze prosperujący dziś zakład szewski.
– Nie przejmowałem się zbytnio tym, że w Piszu działają już dwa zakłady szewskie. Postanowiłem otworzyć swój własny i od początku zaplanowałem, że będzie on inny od tych, które już są – opowiada Adrian Poreda. – Postawiłem na jakość i nowoczesność. W tym celu potrzebowałem kilu maszyn i urządzeń szewskich. Zakup ich nie był tani, ale z pomocą przeszedł mi Urząd Pracy w Piszu mający możliwość udzielania wsparcia w postaci dofinansowani działalności gospodarczej.
Adrian od ponad pół roku figurował w statystykach PUP jako osoba bezrobotna. Wcześniej pracował w zakładzie szewskim i tam uczył się rzemiosła. Pomysł otworzenia własnej działalności narodził się po tym, jak dowiedział się podczas jednej z wizyt w PUP w Piszu, że może ubiegać się o pomoc finansową na otworzenie własnej działalności gospodarczej.
– Urząd pracy bardzo pomógł mi w załatwieniu wszystkich formalności związanych z wypełnieniem niezbędnej dokumentacji. W krótkim czasie od złożenia wniosku otworzyłem własną firmę – wspomina młody szewc z Pisza. – Na start otrzymałem dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy zł. To starczyło na zakup niezbędnych maszyn szewskich i urządzenie mojego własnego warsztatu. Część tych pieniędzy przeznaczyłem na promocje mojego zakładu.
Zakład Adriana mieści się na ul. Wojska Polskiego w Piszu i jako jedyny w mieście wyposażony jest w tzw. kombajn szewski, który służy do naprawy, renowacji i konserwacji wierzchnich powierzchni skórzanych, profesjonalne maszyny do szycia skóry oraz nowoczesne prawidła do powiększania i profilowania wnętrz obuwia. Oprócz tego w zakładzie można naprawiać wszelkiego rodzaju galanterię skórzaną od toreb do portfeli i innych rzeczy codziennego użytku. W warsztacie panuje porządek, miła atmosfera. Wnętrze stylizują zabytkowe maszyny do szycia, a na klientów czeka wygodna skórzana kanapa.
– Bez pomocy finansowej PUP miałbym problemy z realizacją pomysłu otworzenia własnej firmy. Zachęcam wszystkich młodych ludzi, którzy myślą o własnych biznesach, by sprawdzili jakie możliwości wsparcia dają urzędy pracy – zachęca Adrian Poreda. – Liczy się pomysł i jego realizacja, a jak ma się do tego wsparcie w postaci dotacji, to wszystko staje się o wiele łatwiejsze.
Adrian postanowił działać w bardzo starej i znanej branży, postawił jednak na innowacyjność połączoną z wysokim poziomem świadczonych usług oraz profesjonalną i miłą obsługę. W niespełna rok jego firma uzyskała stabilność finansową, a grono klientów nieustanie się powiększa.
Czym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej?
Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej – jest to forma wsparcia udzielana osobom bezrobotnym, absolwentom integracji społecznej oraz absolwentom klubów integracji społecznej, którzy pragną rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie może otrzymać:
Osoba, która jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna,
Absolwent Centrum Integracji Społecznej lub Absolwentem Klubu Integracji Społecznej, o których jest mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym (Ustawa o zatrudnieniu socjalnym z dnia 13 czerwca 2003 roku (Dz. U. z 2016 r. poz 1828 t.j.).
W jakim czasie należy wykorzystać otrzymane środki?
Dofinansowanie należy wykorzystać zgodnie ze złożonym wnioskiem i w terminie wskazanym w umowie.
Co należy zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?
Osoba, która chce otrzymać dofinansowanie powinna złożyć we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub miejsce prowadzenia działalności – Powiatowym Urzędzie Pracy, kompletny i prawidłowo sporządzony WNIOSEK oraz przedstawić zabezpieczenie prawne na wypadek zwrotu dofinansowania.