Szlachta nie pracuje – zajęcia dla dzieci i młodzieży

Wystawie „Zabytkowe szaty liturgiczne Diecezji Ełckiej”, przygotowywanej przez Muzeum Ziemi Piskiej, będą towarzyszyły warsztaty tematyczne. Dzieci i młodzież podczas zajęć poznają kulturę, tradycje i zwyczaje polskiej szlachty.

Nie tylko nową wystawę czasową, na której będą prezentowane zabytkowe szaty liturgiczne użyczone przez kilka parafii diecezji ełckiej, ale także zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowuje Muzeum Ziemi Piskiej. Oba wydarzenia są powiązane tematycznie, bo wśród zbiorów, które będzie można oglądać w piskim muzeum od 27 lutego, są dwie cenne dalmatyki, zdobione pasami kontuszowymi.

-Podczas warsztatów „Szlachta nie pracuje – kultura, tradycja i zwyczaje polskiej szlachty”, prezentowany będzie dorobek stanu szlacheckiego. Wiele jego śladów zachowało się do dzisiaj, nie wspominając o dziełach literatury czy malarstwa. Szlacheckie zwyczaje i tradycje cały czas funkcjonują w naszej kulturze. Przejawiają się w formie zachowania czy posługiwania językiem polskim. Uczestnicy zajęć nauczą się je definiować i przypisać ich pochodzenie szlachcie – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Warsztaty zaplanowano od 1 marca do 5 maja. Udział w lekcji muzealnej jest płatny. Kosztuje 3 zł od osoby, czyli dokładnie tyle, ile bilet ulgowy do muzeum. Zajęcia będą realizowane w siedzibie MZP. Zgłoszenia na lekcje można dokonać telefonicznie na numer 87 423 22 64 z tygodniowym wyprzedzeniem.

Źródło Muzeum Ziemi Piskiej