Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki

Zobacz galerię
7 zdjęć
Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki
sierpówki

Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki
P1000794

Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki
P1000786

Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki
P1000784

Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki
P1000771

Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki
P1000768

Uczniowie z Hejdyka policzyli ptaki
P1000755

Dzieci z Hejdyka już po raz trzeci włączyły się w akcję „Ptakoliczenia”. W tym roku ptakiem patronem był gil. Gila, co prawda nie spotkano, ale za to była sierpówka, dzięcioł duży i wielu przedstawicieli bardziej pospolitych gatunków.

Wyposażeni w lornetki, arkusze obserwacji ptaków, przewodniki oraz przygotowane przez nauczyciela- przewodnika karty z ilustracjami ptaków najczęściej obserwowanych podczas Zimowego Ptakoliczenia uczniowie ruszyli w teren. Trasa obejmowała ogród przyszkolny, boisko wiejskie, ,,Ostoję dziuplaków” w pobliskim lesie i wieś Hejdyk.

Uczestnicy spaceru z zaciekawieniem obserwowali zimujące ptaki. Pierwsze odnotowano sierpówki z charakterystyczną sierpowatą obrożą na karku . Wyniki obserwacji to: kawka- 16, gawron 8, wrona siwa 9, wróbel- 61, sikorka bogatka- 22, sikorka sosnówka- 10, sikorka czarnogłowa- 13 ,sroka – 18, mazurek- 15, gołąb -12, sójka – 3, dzięcioł duży -1. Nie udało nam się zaobserwować gila, za to były sierpówki, czy dzięcioł duży, który siedział sobie na pięknej brzozie.

Zebrane informacje podsumowano w elektronicznej karcie i przesłano do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ptaków. Tam na podstawie wyników obserwacji powstanie zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach, sąsiedztwie człowieka.

Ptakoliczenie było dla uczestników interesującą propozycją spędzenia czasu w ferie. Podczas spaceru dzieci nie tylko uczyły się rozpoznawać ptaki, ale także dowiedziały się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Przewodnikiem wycieczki była Małgorzata Ruszczyk jako wolontariusz akcji Ptakoliczenia 2017, opiekunem dzieci nauczycielka Ewa Stachelek. Szkoła w Hejdyku uczestniczyła po raz trzeci w tej akcji.

Historia akcji
Zimowe Ptakoliczenie-(dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim “Big Garden Birdwatch”. Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. Jej organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ptaków. Aby wziąć udział w akcji należało wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaplanować trasę wycieczki
Źródło – Małgorzata Ruszczyk, organizator akcji, nauczyciel przyrody