Dziewczynka i chłopiec pogryzieni przez psy

Brak właściwej opieki nad czworonogami sprawił, że w naszym regionie znów doszło do pogryzienia dzieci przez psy. Oprócz bólu, skończyło się na strachu. Dobrze, że zwierzęta były szczepione.

Do obu przypadków pogryzienia dzieci przez psy doszło w powiecie Iławskim. W pierwszym zdarzeniu policjanci ustalili, że kilkuletnia dziewczynka idąc chodnikiem jednej z ulic w Suszu, przechodząc obok ogrodzenia posesji, została ugryziona w rękę przez psa. Dziecku na szczęście nic poważnego się nie stało – dziewczynka była przede wszystkim mocno wystraszona.

Z kolei w gminie Kisielice pies zaatakował 7–latka na boisku sportowym. Chłopiec został ugryziony w nogę przez psa przypominającego owczarka kaukaskiego
W obu powyższych przypadkach o tym jaką odpowiedzialność poniosą właściciele psów, zdecyduje sąd.

Policja przypomina
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej.
Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:
„Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”
Do ras agresywnych należą:
amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.
Przypominamy, że utrzymywanie psa należącego do takiej rasy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy. Zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.
Źródło KWP Olsztyn