Wieża pnie się w górę

Piski Zakład Aktywności Zawodowej Wieża podsumował rok swojej działalności. Największym sukcesem placówki jest stworzenie 30 miejsc pracy w tym 26 dla osób niepełnosprawnych. PZAZ “Wieża” może również pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, co pozwola na otrzymywanie dodatkowych dotacji na działalność placówki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko Mazurskiego i PEFRON.

Uroczystość była też okazją do przekazania nowego busa marki Mercedes, który będzie służył do przewozu osób niepełnosprawnych. Na zakup samochodu Urząd Marszałkowski przekazał 90 tys. zł, co było kwotą netto zakupu pojazdu. Wkład gminy Pisz, to pokrycie kosztów 23-procentowego podatku Vat. Od początku powstania PZAZ “Wieża” działalność placówki wspiera Wioletta Śląska – Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego, której nie zabrakło na spotkaniu pod wieżą ciśnień.

– Chcę podziękować pani marszałek za zainteresowanie, realne wsparcie naszych przedsięwzięć i pomoc – powiedział Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza. – Bardzo to doceniamy i liczymy, że nasza dobra współpraca trwała będzie nieprzerwanie.
Warto tu wspomnieć, że ponad 70 procent środków, dzięki którym “Wieża” funkcjonuje pomagając niepełnosprawnym i świadcząc usługi mieszkańcom pochodzi zewnątrz i tym samym w całości nie obciąża budżetu gminy. PZAZ “Wieża” prowadzi zajęcia i warsztaty terapeutyczne, smaczną kuchnie z domowymi obiadami dla mieszkańców oraz naleśnikarnie. Następnym planowanym przedsięwzięciem jest otworzenie pralni chemicznej, dającej zatrudnienie dodatkowym 10 osobom. Będzie to nie tylko praca dla kolejnych niepełnosprawnych, ale także poważna oferta na lokalnym rynku usług. Rozmowy z przedstawicielami wielu różnych firm wskazują, że pralni nie zabrakłoby pracy na wiele lat. Ofertą zainteresowanych jest również kilka dużych firm z okolicznych powiatów. W maju w Urzędzie Marszałkowskim zostanie złożony wniosek na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

– Jesteśmy otwarci na współpracę i wsparcie podejmowanych inicjatyw. Jeżeli projekt złożony przez gminę pisz zostanie dobrze przemyślany i przygotowany, to z pewnością znajdą się środki na jego realizację – powiedziała wicemarszałek Wioletta śląska – Zyśk.
Jeszce klika lat temu po zakończeniu wielomilionowej inwestycji renowacji piskiej wieży ciśnień nie było pomysłu na jej wykorzystanie. Po przejęciu obiektu przez PZAZ “Wieża” tętni życiem, dając pracę wielu ludziom i zaczęła na siebie dodatkowo zarabiać.