Nowe eksponaty Muzeum Ziemi Piskiej

Naszyjnik z brązu z okresu wczesnej epoki żelaza oraz średniowieczne topory wzbogaciły zbiory Muzeum Ziemi Piskiej. Wszystkie obiekty odnaleziono na terenie naszego województwa.

Atrakcyjne artefakty trafiły na początku nowego roku do Muzeum Ziemi Piskiej. Placówka pozyskała obiekty wydobyte w latach 2014-2015 na terenie naszego województwa podczas oczyszczania terenów powojskowych i popoligonowych w gminach Kolno i Biskupiec. Archeolodzy zabezpieczyli naszyjnik z brązu, a także topory.

– Nowe eksponaty pochodzą z różnych okresów, ale to niezwykle cenne obiekty. Przez setki lat skrywała je ziemia, teraz trafiły w godne miejsce i wzbogacą naszą wystawę archeologiczną. Naszyjnik z brązu, misternie wykonany i niezwykle dobrze zachowany, datowany jest na wczesną epokę żelaza, czyli około V wiek przed naszą erą. Z czasów średniowiecznych pochodzą cztery topory. Wszystkie różnią się nieco kształtami, ale można odnaleźć na nich elementy wspólne– mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Nowe eksponaty, zanim trafiły do Muzeum Ziemi Piskiej, zostały poddane zabiegom konserwatorskim. Zostały już skatalogowane w muzealnych zbiorach i przygotowane do wystawienia. Będą prezentowane na wystawie archeologicznej od poniedziałku.

Źródło MZP