Z Nowym Rokiem, nowe mandaty-będzie drożej

Od 4 stycznia, a więc już za tydzień policja zacznie stosować nowy taryfikator mandatów. Będzie drożej, szybciej niż do tej pory będą wpadać punkty karne za wykroczenia na drodze.

Co się zmieni? Przede wszystkim punkty karne kierowcy otrzymają za jazdę m.in. po chodniku, czy wyprzedzanie z niewłaściwej strony, tego do tej pory nie było. Oprócz tego wzrosną kary za inne przewinienia popełniane przez kierowców, ale nie tylko.

Do tej pory za przewożenie dziecka bez fotelika „kosztowało” 150 zł, po zmianach będzie 500 zł. Za parkowanie w miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych nieuprawniony kierowca może spodziewać się 7 punktów, a nie 5 jak do tej pory.
Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów, to 4 punkty karne i 300 zł przy jednym pasażerze i 500 złotych przy większej liczbie pasażerów bez pasów. Niezapinający pasów kierowca otrzyma mandat 300 zł i 4 punkty, a nie jak do tej pory 100 zł i 2 pkt.

Pamiętać również będzie trzeba o rowerzystach, nieustąpienie pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe rowerowym, to 350-500 zł i 6 punktów karnych. Z kolei nieustąpienie pierwszeństwa osobie z widoczną niepełnosprawnością, to 350-500 zł i 10 punktów karnych.

Warto więc zapoznać się z nowym taryfikatorem, by Nowego Roku nie rozpocząć ze „słonym” mandatem w ręku.