Bezpłatna kontrola świateł w aucie-policja zaprasza

„Twoje światła- twoje bezpieczeństwo”–pod takim hasłem w całej Polsce policjanci ruchu drogowego zwracają uwagę na to, jak ważne jest oświetlenie pojazdu. Funkcjonariusze zapraszają do bezpłatnego sprawdzenia i regulacji oświetlenia w swoim aucie także na stacji diagnostycznej w Piszu.

Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania determinuje ich stan techniczny oraz właściwe ustawienie ich wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia a także natężenie emitowanego światła. Każda usterka może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo przeciwnie- niesprawnymi światłami można wręcz „oślepić” nadjeżdżających z naprzeciwka.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to suma wielu składników. Na drogach przecinają się ścieżki użytkowników aut i pieszych. Infrastruktura drogowa, warunki atmosferyczne, stan psychofizyczny użytkowników ruchu drogowego, stan techniczny pojazdów, stosowanie się do przepisów ruchu wpływają na sytuację na drodze. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by na drogach było bezpiecznie.

Twoje światła- twoje bezpieczeństwo

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz ze wszystkimi komendami wojewódzkimi policji przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, operatora komunikatora Yanosik oraz blisko dwustu stacji diagnostycznych na terenie całego kraju rozpoczęło kampanię pod hasłem „Twoje światła- twoje bezpieczeństwo”. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie zasady „widzieć i być widocznym” oraz zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno-zimowym zagrożenia, które niesie za sobą niesprawne lub nieprawidłowe oświetlenie pojazdu.

Policyjne kontrole na drogach regionu

Policjanci drogówki aktywnie włączą się w działania „ Twoje światła- twoje bezpieczeństwo”. Przez najbliższe tygodnie funkcjonariusze będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów. Warto przypomnieć kierowcom, że w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia znaleźć można wszystkie dane techniczne dotyczące oświetlenia pojazdów. Policjanci będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

10 – 17 grudnia skontroluj światła w Piszu
W Piszu wszystkich chętnych zapraszamy do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów na ul. Orzyskiej 4a. Tam właśnie 10 i 17 grudnia w godzinach od 8.00 do 15.00 będzie można bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoim samochodzie. We wskazanej stacji diagnostycznej będzie możliwość skontrolowania świateł zarówno w samochodzie osobowym, jak i ciężarowym.
Źródło KPP w Piszu