Ein mann Bunkier – stanął przy ul. Nidzkiej

Zobacz galerię
3 zdjęć
Ein mann Bunkier – stanął przy ul. Nidzkiej
SONY DSC

SONY DSC

Ein mann Bunkier – stanął przy ul. Nidzkiej
ein-mann-bunkier-2

Ein mann Bunkier – stanął przy ul. Nidzkiej
ein-mann-bunkier-1

Unikatowy schron wartowniczy, Ein mann Bunker”, to nowa „zdobycz” Stowarzyszenia Historycznego Piska Pozycja Ryglowa. Zabytek we wtorek trafił do Pisza z Elbląga.

Pozyskanie schronu wartowniczego jest wynikiem współpracy piszan ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym „DENAR”.

Stowarzyszenie Historyczne, Piska Pozycja Ryglowa”pozyskała nowy zabytek do swojej ekspozycji fortyfikacyjnej- unikatowy schron wartowniczy, “Ein mann Bunker”. Schron dotarł do nas z Elbląga i jest wynikiem współpracy z Stowarzyszeniem Historyczno- Poszukiwawczym „DENAR”. Schrony tego typu występowały dość często, były instalowane w czasie wojny na terenie wielu zakładów przemysłowych, stacjach kolejowych i innych obiektach ważnych dla gospodarki Niemiec.

-Przeważnie były to konstrukcje żelbetonowe, taki schron dla jednego żołnierza znajdował się na peronie piskiego dworca PKP jeszcze w latach siedemdziesiątych. Nasz nowy nabytek jest stalowy a takich było zdecydowanie mniej. Poza tym nie mieści się on w istniejącej typologi. Być może jest to produkt Elbląskiej stoczni Schichau, która w czasie wojny produkowała wiele sprzętu dla niemieckiej armii, m.in. jednoosobowe łodzie podwodne -powiedział Sławomir Wolski, prezes SHPPR w Piszu.

Sprawne przewiezienie schronu i jego posadowienie obok schronu Regelbau 502 przy ulicy Nidzkiej było możliwe dzięki pomocy firm: “SKLEJKA-PISZ” PAGED Spółka Akcyjna oraz N.E.T.WOOD.SP.ZO.O. Zakład Produkcyjny Pisz.N.E.T. WOOD SP. Z O.O. N.E.T. WOOD SP. Z O.O.