Wyrzuceni z wojska za pobicie policjantów

Dwódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wydał oficjalne oświadczenie informujące, że żołnierze, którzy pobili policjantów w środę wydaleni zostali z armii.

Wojskowi to wysocy rangą oficerowie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w wieku 39 – 41 lat. Dowódca brygady, dowódca batalionu i major. Cała trójka w czwartek w nocy na prywatnym spotkaniu bawiła się w hotelu Brunon, tuż nad Kanałem Łuczańskim. Niestety nadmiar wypitego przez nich alkoholu sprawił, że stali się agresywni, zaczęli obrażać obsługę. Kiedy jeden z pracowników hotelu wezwał policję, oficerowie zaczęli stawiać opór i zaatakowali funkcjonariuszy.

-Goście hotelowi w trakcie prowadzonych czynności nie chcieli poddać się wydawanym poleceniom, wyzywali funkcjonariuszy, grozili pozbawieniem życia, a także naruszyli nietykalność cielesną. Mężczyźni w wieku od 39 do 41 lat zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Byli pijani, mieli od 1.2 do 2 promili alkoholu w organizmie. Trzech funkcjonariuszy z obrażeniami ciała trafiło do szpitala–informowała Izabela Niedźwiecka, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Oficerów: pułkownika Piotra B. (42 l.),  podpułkownika Arkadiusza K. (39 l.), majora Roberta J., (44 l.)  przejęła żandarmeria wojskowa z Bemowa Piskiego. Sprawą już zajęła się Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Zatrzymani będą odpowiadać za naruszenie nietykalności funkcjonariuszy i kierowanie gróźb karalnych.

Oświadczenie Dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

dowódca

W związku z incydentem w dniu 15 września 2016 roku w imieniu własnym i wszystkich żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej pragnę oświadczyć, że kategorycznie potępiamy zachowanie, jakiego dopuścili się oficerowie naszej brygady. Nie pozwolimy, aby jeden incydent przekreślił ponaddwudziestoletni dorobek naszych dokonań. Chcę poinformować, że wyżej wymienieni oficerowie od 21 września 2016 roku nie są już żołnierzami naszej brygady. 

Pragnę równocześnie podkreślić, że 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana to przede wszystkim My, Zawiszacy – oficerowie, podoficerowie i szeregowi, którzy każdego dnia służą na chwałę swojej jednostki i ojczyzny. Nieustannie, w pocie czoła, szkolimy się na wielu kierunkach, doskonaląc swoje żołnierskie umiejętności. Wszyscy razem i z osobna ciężko pracujemy na dobre imię naszej brygady. Los brygady nigdy nie był, nie jest i nie będzie nam obojętny. Stale również utrzymujemy dobre relacje z innymi formacjami mundurowymi, instytucjami pozarządowymi oraz społeczeństwem. Ma to swój wyraz w organizacji wielu wspólnych przedsięwzięć, takich jak zawody sportowe, uroczystości patriotyczne, wzajemne szkolenia czy też okolicznościowe wydarzenia społeczne. 

Ponadto bardzo serdecznie chcemy podziękować wszystkim prawdziwym przyjaciołom Brygady, którzy w tych trudnych dla nas chwilach nie zostawili Nas i wspierali swoją obecnością oraz słowami otuchy, jak również okazywaniem wiary w Zawiszaków. 

Nasze motto „Polegaj jak na Zawiszy” to nie są puste słowa. Jesteśmy zawsze gotowi do realizacji wyznaczonych zadań. Semper paratus!”

płk dypl. Jarosław Gromadziński
Dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej