Do śmierci dziecka mogła przyczynić się lekarka – prokuratura oskarża

Lekarka ze Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego Olsztynie odpowiadała będzie przed sądem oskarżona o nieumyślne narażenie utraty życia. Sprawa dotyczy śmierci trzyletniej dziewczynki.

Sprawa lekarki Agaty S. ciagnie się od połowy marca 2014 roku. W tym czasie na oddziale olsztyńskiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przebywała mała Lena. Kobieta oskarżona została o to, że wykonując obowiązki lekarza dyżurnego na tamtejszym oddziale pediatrycznym nieumyślnie naraziła trzylatkę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Zdaniem biegłych lekarka zbyt późno zdecydowała o podaniu dziewczynce odpowiednich leków, co spowodowało obrzęk mózgu trzylatki. Lekarce zarzuca się również, że nie przykładała należytej uwagi do właściwego monitorowania stanu zdrowia Leny oraz nie prowadziła stałych pomiarów parametrów życiowych małej pacjentki, co stało się powodem wstrząsu septycznego, niewydolności większości narządów i w efekcie śmierci dziecka. W ocenie biegłych z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, lekarka zaniechała przeprowadzenia we właściwym czasie konsultacji z innymi lekarzami i skierowania dziewczynki na oddział intensywnej terapii. Agata S. opuściła też oddział, na którym przebywała Lena w momencie, kiedy stan zdrowia dziecka krytycznie się załamał.
Akt oskarżenia Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Południe złożyła w środę, Sąd Okręgowy w Olsztynie powinien niebawem wyznaczyć termin pierwszej rozprawy. Lekarce grozi kara co najwyżej roku więzienia.