
55 zdjęć
Apel Poległych i wypad ułanów na Prusy Wschodnie, to jedne z głównych punktów obchodów 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej, które w 4 września odbyły się w Białej Piskiej.
Uroczystość tradycyjnie miała podniosły i po części realistyczny przebieg. Bogaty program otworzyło odsłonięcie rzeźby Ułana Polskiego, która stanęła na skwerze przy kościele pw św. Andrzeja Boboli. Rzeźbę w asyście pocztów sztandarowych wojska, policji, straży instytucji państwowych poświęcił proboszcz parafii ks. Piotr Butrymowicz. Następnie korowód przemaszerował ulicami miasta, pod pomnik Żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii obok ratusza, gdzie odbył się Apel Poległych, złożono wieńce, zapalono znicze.
Spod pomnika uroczystości przeniosły się na plac przy przedszkolu. Tu odprawiono polową Mszę św. po nabożeństwie obył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lidzbarka Welskiego jednak największą uwagę widzów przyciągnęła inscenizacja walk z okupantem, w której nie zabrakło wystrzałów i wybuchów granatów. Rekonstrukcję historyczną przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół 9 PSK Szwadronu w Białej Piskiej.
Obchody nie mogły odbyć się również bez prawdziwej wojskowej grochówki serwowanej wprost z kuchni polowej. W uroczystościach wzięły udział władze miasta na czele z burmistrzem Wojciechem Stępniakiem oraz goście i delegacje instytucji oświaty i innych jednostek samorządowych i wojewódzkich.