Znalazłeś telefon, portfel, zgłoś to policji- za przywłaszczenie mienia grożą kary

Z pewnością każdemu z nas przydarzyła się sytuacja, kiedy coś zgubiliśmy. Problem staje się poważny, jeśli utraciliśmy coś wartościowego lub ważnego dla nas z innych względów. Każdy, kto znalazł jakiś przedmiot, chociażby klucze do mieszkania czy dokumenty powinien zgłosić to policji. Jeśli tego nie zrobi może liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Do piskiej komendy co raz częściej przychodzą uczciwi obywatele, którzy znaleźli jakiś przedmiot i nie wiedzą do kogo on należy. Liczą na to, że policjanci ustalą właściciela i przekażą odzyskane przedmioty.

-W ostatnim czasie już kilka razy zdarzyło się, że na policję w Piszu  przyszły osoby, które  coś znalazły. Najczęściej jest to portfel z pieniędzmi i dokumentami, który ktoś zgubił na ulicy, czy zostawił chociażby w sklepie. W środę jeden ze znalazców przyniósł znaleziony w centrum  Pisza pęk kluczy, a inny mężczyzna znalazł w mieście prawo jazdy, które także oddał policjantom. Po ulewnych deszczach na drogach można było znaleźć leżące tablice rejestracyjne, które ludzie także przynosili na policję. Funkcjonariusze za każdym razem ustalają do kogo znaleziona rzecz rzecz należy. Nie ma problemu, jeśli są to dokumenty, w których podane są jakieś dane. Trudniej jest w sytuacji, kiedy są to na przykład tylko pieniądze, czy klucze-powiedziała Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy KPP w Piszu

W takich przypadkach policjanci zwykle informują obywateli o znalezionym przedmiocie chociażby za pośrednictwem lokalnych mediów. Kiedy nikt się nie zgłosi przekazują  rzecz do biura rzeczy znalezionych, gdzie można oddać rzeczy, pieniądze czy papiery wartościowe  o minimalnej wartości 100 złotych.

Osoby, które tego nie zrobią i zatrzymają znalezioną rzecz, czy psa muszą wiedzieć, że przywłaszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem określonym w art. 284 Kodeksu karnego, który mówi, że „kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchoma lub prawo majątkowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Taka sytuacja zdarza się najczęściej, jeśli ktoś znajdzie telefon komórkowy i zamiast przynieść go na policję, używa go jak własny.

Poza tym zgodnie z art. 125 Kodeksu wykroczeń „kto w ciągu dwóch tygodni od dnia znalezienia cudzej rzeczy albo przybłąkania się cudzego zwierzęcia nie zawiadomi o tym organu Policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza, podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany”.

Znalezioną rzecz warto zatem przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych, które w Piszu mieści się w Starostwie Powiatowym przy ul. Warszawskiej 1 lub oddać na policję.