Szarża ułańska i nocny bieg w Piszu

I Nocny Bieg z Okazji Święta Wojska Polskiego, pokaz szarży ułańskiej, Msza święta i wiele innych atrakcji w tym roku program obchodów Święto Wojska Polskiego oraz Matki Boskiej Zielnej w Piszu zapowiada się niezwykle interesująco.

Święto, Cudu nad Wisłą w Polsce ma blisko stuletnią tradycję, której nie udało się wytrzeć z kart historii rządzącym Polską przez lata komunistom. 15 sierpnia, to również święto Matki Boskiej Zielnej, w tym roku w Piszu obchody wydarzeń rozłożono na dwa dni.

Pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej już 14 sierpnia otworzy pokaz szarży ułańskiej przygotowany przez Szwadron Kawalerii w Piszu 10 Pułku Ułanów Litewskich. Pokaz przy ul. Trzcinowej, jeśli tylko pogoda nie spłata figla zaplanowano na godz. 15. Tego samego dnia już bez względu na aurę o godzinie 21 z pl. Daszyńskiego w Piszu ruszy I Nocny Bieg z Okazji Święta Wojska Polskiego.

W poniedziałek 15 sierpnia obchody rozpocznie Msza św. o godz. 15 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po nabożeństwie o godz. 16 odbędzie się przemarsz z udziałem Piskiej Orkiestry Dętej pod Pomnik Wolności, gdzie odbędzie się Apel Pamięci, złożone zostaną kwiaty, zapłoną znicze. Oprócz tego Muzeum Ziemi Piskiej zaprasza na wystawę pt. Rozwój Techniki Wojskowej. Zapoznać się będzie można głównie z samolotami i czołgami jakimi polska armia dysponowała w 1939 roku. Na zwiedzających czekać będzie przywrócony do stanu sprzed lat schron przy ul. Nidzkiej. Zwiedzanie schronu w godz. 10 – 17. Wstęp wolny.